Hudobná (gitarová poradňa)
Všetko o hudobných nástrojoch - ako si vybrať hudobný nástroj, čo treba vedieť pri kupovaní hudobných nástrojov.
Sponzorom Hudobnej poradne je
BIG MUSIC Hudobné nástroje, www.bigmusic.sk
« Elektrická gitara pre začiatočníkov
Akustická gitara pre začiatočníka »
Elektrické gitary – čo je čo, a čo je na čo
Čo je to elektrická gitara?
V podstate kus dreva, na ktorom sú natiahnuté kovové struny. Aby to hralo, pri strunách sú umiestnené snímače, v ktorých chvenie strún vytvára elektrický signál. Tento signál sa káblom prenáša do zosilňovača, odtiaľ do reproduktorov.
Krásna zbierka nábytku, čo poviete?
Jeden obrázok vydá za tisíc slov – základné tvary gitár – Stratocaster, Telecaster, Les Paul a SG vidíte na obrázku. Tým sme vybavili rozdelenie elektrických gitár podľa základných tvarov.
Sú samozrejme aj iné tvary elektrických gitár, ale aj tie sú väčšinou odvodené od týchto štyroch základných tvarov.
Prečo majú elektrické gitary rôzne tvary?
Jediná vec, ktorá je na tvare elektrickej gitary naozaj dôležitá je vybratie v tele v mieste spojenia krku s telom. To uľahčuje prístup prstom hráča do vysokých polôh na hmatníku. Ostatné prvky tvarovania tela elektrickej gitary nemajú žiadne zvláštne funkcie.
Konštrukcia
Tento na prvý pohľad jeden kus dreva vzniká väčšinou spojením dvoch častí – jedna je telo, druhá je krk. Spojené to býva lepením alebo skrutkami.
Tieto na prvý pohľad dva spojené kusy dreva vznikajú spojením ďalších viacerých kusov dreva.
Telo – jeden alebo viac kusov rôzneho dreva – na vrchu základnej dosky býva pre ozdobu ako aj pre ovplyvnenie zvukových vlastností nalepená tenšia doska z iného dreva ako je základná, často javorová – viď Les Paul, kresba dreva na vrchnej doske.
Krk – je lepený minimálne z dvoch kusov – na prednej strane krku je nalepený hmatník, do ktorého sú osadené kovové pražce. Vo vnútri krku je kovová výstuha krku, určená na jeho nastavenie po výmene strún (makšie za tvrdšie alebo naopak), alebo pri jeho miernej prirodzenej deformácii, spôsobenej zmenou okolitého prostredia – teploty, vlhkosti vzduchu. Upozornenie: ak si chcete zničiť gitaru, manipulácia s výstuhou krku je ten najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob. Správne nastaviť krk na gitare dokáže len odborník, ktorý vie čo robí a prečo to robí.
Drevo – medzi bežné druhy patria:
Telo – mahagón, jaseň, lipa, jelša
Vrchná doska tela – javor
Krk – javor
Hmatník – javor, palisander, eben
To ostatné, okrem dreva sa volá buď elektronika alebo hardware.
Elektronika
Snímače
Pre úvod stačí, ak uveríte tomu, že po brnknutí na struny chvenie kovových strún blízko snímača vyvoláva v snímači elektrický prúd. Ten potom prechádza káblom do zosilňovača a odtiaľ do reproduktorov. Materiál použitý v snímačoch ovplyvňuje farbu zvuku (magnety, drôt, kovový alebo plastový kryt snímača)
Základné druhy snímačov
Single Coil
Mnoho závitov drôtu navinutého okolo magnetu vo forme jednej cievky. Viď snímače na gitare Stratocaster – sú úzke.
Humbucker
Mnoho závitov drôtu navinutého okolo magnetu vo forme dvoch cievok vedľa seba. Viď snímače na gitare Les Paul – sú širšie ako jednocievkové.
Jednocievkovým snímačom (single coil) to celé začalo. Jeho výhodou je charakteristický výškový zvuk a nevýhodou zase to, že z okolia prijíma všetky druhy elektrického rušenia (mobily, sieťový brum). Sú však vyvinuté rôzne metódy, ako toto rušenie odstrániť, najjednoduchšou z nich je – v pauzách medzi pesničkami stíšiť gitaru.
V dvojcievkovom snímači (humbucker) zvuk tvorí tiež len len jedna cievka – druhá cievka má za úlohu odstrániť elektrické rušenie. Zvukom sa od jednocievkového snímača líši – nemá toľko vysokých frekvencií a jeho výstupný signál je silnejší.
Signál zo snímačov prechádza cez potenciometre – otočné gombíky ako na rádiu, na stišovanie a uberanie či pridávanie výšok.
Páčkovým prepínačom zase nastavujeme, z ktorého snímača signál chceme počuť – keďže bývajú až tri vedľa seba a v každej polohe – pri kobylke, v strede a pri krku zo snímača ide iná farba zvuku. Prepínač má 3 až 5 polôh, podľa počtu snímačov, niekedy býva na gitare takýchto prepínačov viac zároveň.
Hardware
Konce strún elektrickej gitary sú upevnené na dvoch miestach – na tele sa toto miesto nazýva ľudovo kobylka a na konci krku sú to ladiace mechaniky. Kobylka aj mechaniky sú kovové, bežne z nejakej mosadznej zliatiny s dobrými rezonančnými vlastnosťami. Povrchovo bývajú upravené na lesklo chrómovaním.
Kobylka býva buď pevná alebo pohyblivá.
Pevná kobylka býva zložená z dvoch častí – stoptail je na zachytenie koncov strún – valčekov, ktorými sú struny zakončené a samotnákobylka, na ktorej sú pohyblivé časti, zvané kamene. Na týchto kameňoch ležia struny a pohyblivé sú preto, aby bolo možné nastaviť dĺžku kmitajúcej časti struny tak, aby to celé presne ladilo.
Pohyblivá kobylka
Býva nazývaná aj tremolo. Pôvodným účelom pohyblivej kobylky bolo totiž len to, aby hráč mohol jemne rozkolísať jej pohybom zahratý tón na gitare. Dnešné tremolá však už umožňujú aj iné divočiny, ako je možné počuť z nahrávok rôznych muzikantov. Táto kobylka sa skladá z časti, v ktorej sú uchytené struny – teda zo samotnej kobylky a zpáky, ktorou sa celá mechanika kobylky dáva do pohybu.
Ladiace mechaniky
Slúžia na uchytenie strún a na samotné ladenie, čím sú kvalitnejšie, tým lepšie.
Pražce
Kovové drôty narazené v určených rozostupoch v hmatníku gitary – čím presnejšie výrobca určenú polohu trafí, tým lepšie gitara ladí.
Prvý pražec sa nevolá prvý ale nultý :-) Býva buď bez zámok strún alebo so zámkami.
Nultý pražec bez zámok
Býva vyrobený z materiálu, po ktorom sa struny dobre kĺžu, aby pri ladení nekládli odpor a na nultom pražci “nebrzdili”. Býva aj kovový, často však aj z iných nových materiálov nazývaných Trem-Nut, NuBone a ďalších.
Nultý pražec so zámkami – na gitarách s pohyblivou kobylkou – tremolom je potrebné zabezpečiť, aby sa struny po uvoľnení pri stlačení páky tremola nepohybovali v závitoch na ladiacich kolíkoch. Na tento účel slúžia zámky, čo sú vlastne skrutky s podložkami na nultom pražci. Struny vedú ku kolíkom popod podložky, po naladení sa skrutky zatiahnu, struny sa tým na nultom pražci znehybnia a môžeme veselo tremolovať.
Kolíky na upevnenie pásu na zavesenie
… to by už hádam aj stačilo :-)
Pre orientáciu v cenách odkazy na rôzne tvary gitár nawww.bigmusic.sk
Váš tím Hudobnej poradne
Celá webová stránka aj s otázkami a odpoveďami:
hudobnaporadna.sk/107/elektricke-gitary-co-je-co-a-co-je-na-co/