Lekcia č.2


» Gitarová škola /2./ - Základy rytmickej hry


 

V minulej časti sme sa naučili naše prvé akordy a zahrali si prvé pesničky. Dnes si opäť rozšírime repertoár a naučíme sa aj nejaké akordy a popritom zľahka začneme prebiehať z nezmyselného pohybu pravou rukou k niečomu, čo sa volá rytmus a rytmická hra. Vítam vás v druhej časti.
Na gitare sa teda vyjadruje výzor piesne(pokiaľ hovoríme o hre akordami, akordickej hre) striedaním pohybov pravou rukou hore a dole po všetkých strunách(čo samozrejme nie je pravidlom, ale je to najlepší spôsob ako začať). Smerom dole hrajú všetky prsty, okrem palca(pokiaľ to nie je samozrejme zámer) a smerom hore hrá palec. Na začiatok je dobré nechať si narásť dlhšie nechty, pretože nie vždy sa vám bude dariť triafať struny iba nechtami a z vlastnej skúsenosti potvrdím, že zranenia bývajú neraz kruté. Bohužiaľ, rytmus patrí (čo sa gitary týka) k veciam, ktoré sa musí človek naučiť sám. Treba si všimnúť, ako pesnička znie, či je smutná, či veselá, a podľa toho prispôsobiť hru, razanciu úderu, rýchlosť a podobne. Jedno pravidlo tu však platí. Celú hru dodržiavame rovnaký rytmus, aby pesnička vyznela ako celok:
ˇ - úder dolu
^ - úder hore
 
    G
1. V mlá-dí jsem se u-čil hro-ba-řem,
     ˇ   ˇ  ˇ    ˇ  ˇ ˇ   ˇ   ˇ  ˇ 
Emi
jez-dit s hlí-nou, jez-dit s tra-kařem,
ˇ   ˇ     ˇ   ˇ    ˇ   ˇ     ˇ   ˇ ˇ 
Ami                      D
ko-pat hro-by byl můj i-de-ál... 
ˇ  ˇ   ˇ   ˇ  ˇ   ˇ   ˇ ˇ  ˇ
Ako ste si možno všimli, akási zákonitosť tu nastala pri každej slabike. Toto je však veľmi jednoduchý druh rytmickej hry, kde vynikla iba podstata rytmu. Čiže pri rytme sa treba držať slabík(i keď to býva veľmi nepravidelné). Zatiaľ sme hrali iba pohyb pravou rukou dolu. Teraz pridáme do pesničky aj niečo naviac:
     G
1. V mlá-dí jsem se u-čil hro-ba-řem,
     ˇ   ˇ  ^   ^ˇ^ ˇ ˇ   ^   ^  ˇ ^
Emi
jez-dit s hlí-nou, jez-dit s tra-ka-řem,
ˇ   ˇ     ^ ^ ˇ ^  ˇ   ˇ    ^    ^  ˇ ^   
Ami                      D
ko-pat hro-by byl můj i-de-ál... 
ˇ  ˇ   ^ ^ ˇ^ ˇ ˇ ^ ^ ˇ ^  ˇ
Dajte si obzvlášť pozor na to, aby ste menili smer úderu priblížne práve vtedy, kedy je to napísané. Všimnite si, že niekedy potiahneme ruku smerom hore iba preto, že ju potrebujeme pripraviť na úder hore. Áno, aj preto sa hýbe rukou v oboch smeroch, je to úsporné. Hlavný dôvod však je, že pohyb rukou hore a dolu majú rozdielnu farbu zvuku. Ďalšia pesnička nám ukáže rytmus valčíku, najskôr si musíme však ukázať akordy, ktoré na ňu potrebujeme. Prvý je akord A dur, alebo len A:

Adur / A

Dajte si pozor na to, aby vám prstenník netlmil strunu pod ním (e). Od akordu A jednoducho odvodíme A7 tak, že vypustíme prostredník alebo pridáme malíček:

A7

Posledným akordom, ktorý sa dnes naučíme je E dur,ktorý tiež odvodíme jednoducho od našeho akordu E moll:

E dur / E

Teraz môžeme prejsť k veci, konkrétne k našej tretej pesničke, ktorou bude Valčíček od bratov Nedvědovcov. Pri hraní však nezabudnite, že nie rytmus sa drží textu, ale práve naopak.
 A
Tuhle pís-nič-ku chtěl bych ti 
      ^   ˇ   ˇ  ^     ˇ    ˇ
 E                                  A
lás-ko, dát,  ať ti kaž-dej den při-po-mí-ná,
^ ˇ ˇ   ^ ˇ ˇ        ^   ˇ   ˇ   ^   ˇ  ˇ  ^ˇ ˇ 
                   A7    
toho, kdo je tvůj, čí ty jsi 
      ^   ˇ  ˇ     ^  ˇ  ˇ 
D        A                    E      A
a kdo má rád   ať ti kaž-dej den při-po-mí-ná
^ ˇ   ˇ  ^ ˇ ˇ       ^   ˇ   ˇ   ^   ˇ  ˇ  ^ˇ ˇ
Takto teda vyznel valčík. Skúste si ju zahrať iba údermi smerom hore alebo dolu. Je to dosť rapídna zmena a pesnička neznie až tak farebne. Taktiež môžete údery hore a dolu vymeniť a zase to bude trošku iné. Skúste si prehrávať aj vymyslené pesničky s vlastným rytmom. Okrem rytmu si pritom nacvičíte aj prechytávanie rôznych akordov medzi sebou. Ak by vám to nestačilo, môžete si zahrať nasledovné pesničky ak si kliknete na abecedu pod G - Gitarová škola: Valčíček, Buráky, Bláznova ukolébavka.

 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Webnode