Bližšie pozri vľavo v obsahu tejto podstránky....

 

                                                                                                                               

Rock alebo rok je druh populárnej hudby s výraznými vokálmi, ktoré sú sprevádzané gitaramibicími a basgitarami. Niektoré rockové štýly často využívajú aj klávesové nástroje ako klavírorgan, a syntetizátor. Medzi ďalšie nástroje využívané v rockovej hudbe patria harmonika,huslebendžotympany a flauta. V rocku sa využíva elektrická, ale aj akustická gitara.

Rock má korene na konci 40. a na začiatku 50. rokov v USA. Vyvinul sa z bluesR&B a country. Vplyv na vývoj rocku mali aj popjazz afolk. Skupina hudobníkov špecializujúcich sa na rockovú hudbu sa nazýva „rocková skupina“ („rock band“). Skladá sa z hlavného speváka, gitaristu, basgitaristu a bubeníka.

 

'''Rock and roll''' je historické označenie pre prvú etapu vývoja rockovej hudby. Je to štýl, ktorý sa objavil v 50. rokoch v [[Spojené štáty|USA]] a rýchlo sa rozšíril po celom svete. Od 60. rokov možno sledovať jeho jednotnosť vývojovej línie. Neskôr sa začali objavovať ďalšie vývojové etapy, začal sa využívať termín [[rock]]. Od polovice 50. rokov sa rock´n´roll stal jedným z najpopulárnejších hudobných žánrov. V roku 1954 začali interpreti v oblasti [[country]] a [[western]] i v oblasti hlavného prúdu vtedajšej americkej populárnej hudby objavovať [[R&B|rhytm and blues]]. Tento druh hudby bol dovtedy určený takmer výhradne pre černošské obyvateľstvo USA. Prvým významným predstaviteľom tejto tendencie bol [[Bill Haley]], ktorý adaptoval pôvodne černošskú nahrávku „Rock Around The Clock“ a ktorá sa stala v roku [[1955]] svetovým hitom. Rýchlo sa objavili jeho ďalší nasledovníci. [[Elvis Presley]] sa v roku 1956 presadil svojim hitom „Heartbreak Hotel“ a takmer okamžite sa stal idolom mladej generácie. Práve Elvis Presley znamenal veľký medzník v prudkom náraste kultu hviezd. Začiatkom 60. rokov už určuje rock´n´roll prevládajúci charakter modernej populárnej hudby. Začína sa označovať ako rock. V roku 1964 prichádza nástup a dominancia britských rockových skupín.

 

Britský rock

[[Cliff Richard]] bol autorom prvého rockového hitu „Move It“, kde úspešne využil zvuk britského rocku. Na začiatku 60. rokov zaznamenala veľký úspech jeho skupina [[The Shadows]]. Zatiaľ čo na rock´n´roll vo [[Spojené kráľovstvo|Veľkej Británii]] začali vplývať [[pop]] a jemné balady, hudobníci ako [[Alexis Korner]], priekopník [[blues rock]]u, začali hrať s väčšou intenzitou. Koncom roku 1962 sa začala éra britského rocku so skupinami, ktoré boli ovplyvnené americkými melódiami ako [[soul (hudba)|soul]], R&B a [[surf rock]]. Hrali hudbu s americkým zvukom, zväčša pre tanečníkov [[twist]]u. [[The Beatles]] priniesli mix imidžu, kvalitnej hudby a osobnosti. Získali celosvetovú popularitu. V tom istom roku sa začala kariéra [[Rolling Stones]], ktorý boli značne ovplyvnení [[blues]]om, tak ako aj [[The Animals]] a [[The Yardbirds]]. V roku 1964 priniesli [[The Kinks]], [[The Who]] a [[The Pretty Things]] nový štýl. Na konci tohto obdobia sa začali objavovať psychedelické hudobné štýly. Po úspechu vo Veľkej Británii absolvovali The Beatles turné po Spojených štátoch. Začala sa „[[beatlemánia]]“.

 

Garage rock

V 60. rokoch sa objavili kapely, hrajúce hlavne v kluboch, vydávajúce finančne nenáročné nahrávky. Neskôr získal tento štýl názov garage rock. Medzi najznámejšie skupiny tohto obdobia patria [[The Sonics]], [[Question Mark & The Mysterians]] a [[The Standells]].

 

Surf rock

[[Rockabilly]] mal vplyv na divoký, viac inštrumentálny zvuk nazývaný surf rock. Tento štýl prezentovaný [[Dick Dale|Dickom Daleom]] a skupinou [[The Surfaris]] spájal rýchle tempo, vylepšené bicie a ozvenový zvuk elektrických gitár. V Británii sa presadili hlavne [[The Shadows]]. Ďalšie kapely zo západného pobrežia ako [[The Beach Boys]] a [[Jan and Dean]] sa prezentovali pomalším tempom a sviežimi melódiami, vytvorili tzv. ''kalifornský zvuk''.

1963-1974

 

Folk rock

[[Folk]]ovú scénu vytvorili milovníci ľudovej hudby, využívajúci akustické nástroje, tradičné pesničky a bluesový zvuk. Priekopníkom folkovej scény sa stal [[Woody Guthrie]]. [[Bob Dylan]] sa presadil hitmi „Blowin in the Wind“ a „Masters of War“ - priniesol pojem ''protest song'' na verejnosť. Skupina [[The Byrds]] s Bobom Dylanom pomohla odštartovať trend folk rocku ovplyvneného psychedéliou. Medzi ďalších predstaviteľov folk rocku patria [[The Mamas & The Papas]], [[Neil Young]], [[Joni Mitchellová]], [[Simon & Garfunkel]], [[Joan Baezová]] a [[The Band]].

 

Psychedelický rock}}

Psychedélia sa začala na folkovej scéne. Tento termín sa prvý raz objavil v roku 1964. Skupiny [[Grateful Dead]] a [[Big Brother & the Holding Company]] sa stali slávnymi predstaviteľmi tejto generácie. Neskôr sa objavili skupiny ako [[Country Joe and the Fish]] a [[Jefferson Airplane]]. [[The 13th Floor Elevators]] nazvali svoj tretí album „The Psychedelic sounds of the 13th Floor Elevators“. Hudba bola ovplyvnená názormi na [[Vietnamská vojna|Vietnamskú vojnu]]. V Anglicku sa začal rozvíjať psychedelický rock v roku 1965 na [[underground]]ovej scéne. V roku 1966 vznikla skupina [[Soft Machine]]. V tom istom roku vydali [[The Beatles]] album ''[[Revolver (album)|Revolver]],'' ktorý obsahoval psychedelické prvky v skladbách „Tomorrow Never Knows“ a „Yellow Submarine“. [[The Beach Boys]] zareagovali v USA vydaním albumu ''[[Pet sounds]]''. V decembri prišiel debut skupiny [[Cream]]. Veľkú popularitu v Británi získal [[Jimi Hendrix]]. Rok 1967 znamenal veľký nástup psychedelickej scény. Veľký úspech zaznamenal so svojim prvým album [[The Doors]]. The Beatles vydali album ''[[Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band]]''. Albumy vydali aj [[Pink Floyd]] a [[Rolling Stones]]. Na mainstreamovú scénu sa prepracovali [[Janis Joplin]] a [[Jimi Hendrix]]. Stúpajúca popularita rockovej hudby sa prejavila koncom 60. rokov na festivaloch. Vrchol prišiel na festivale vo [[Woodstock]]u v roku 1969.

 

Glam rock

Glam rock (známy tiež ako Glitter Rock) sa bjavil po ére [[hippies]] na začiatku sedemdesiatych rokov. Spočiatku, medzi rokmi 1970 - 73 boli hlavní predstavitelia tohto hudobného žánru vo Veľkej Británii. Boli to hlavne [[Slade]], [[The Sweet]], [[Queen (skupina)|Queen]], [[Garry Glitter]], [[David Bowie]], [[T.Rex]], [[Mud]] či [[Roxy Music]]. V USA bol glam rock populárny v mestách [[New York (mesto)|New York]], [[Detroit]] a [[Los Angeles]]. Tento štýl tam reprezentovali [[Alice Cooper]], [[New York Dolls]], [[Wayne County]] a trochu neskôr hlavne skupina [[Kiss (skupina)|Kiss]]. Fanúšikovia glam rocku sa odlišovali od oriflených členov hnutia hippies okúzľujúcim (glamourous) oblečením, ktoré bolo inšpirované [[sci-fi]], [[hollywood]]skou kultúrou a oblečením [[bisexuál]]ov. Hudba v štýle glam rocku je charakterizovaná ako fádne, uspávajúce balady ako aj samopašné vysokoenergetické rokenrolové štylizácie ovplyvnené hudbou [[Rolling Stones]]. Hlavnou témou textov piesní bola [[sexualita]], [[drogy]], [[vedecká fantastika]] a revolúcia tínejdžrov (príkladom sú piesne „[[Children of the Revolution]]“ skupiny T-Rex a „Teenage Rampage“ skupiny [[The Sweet]]).

 

Progresívny rock

Hlavným znakom progresívneho rocku je experimentovanie s odlišnými názormi a rôznymi hudobnými formami. [[The Who]] spopularizovali ''[[rocková opera|rockovú operu]]''. Niektoré skupiny ako [[Pink Floyd]], [[The Moody Blues]] a [[Deep Purple]] experimentovali s novými nástrojmi, začali využívať orchester. Mnohé z týchto skupín tvorili dlhé, sofistikovanejšie skladby. Mainstreamové úspechy dosiahli [[Pink Floyd]], [[Rush]], [[Jethro Tull]] a [[Genesis]]. Progresívny rock dosiahol veľkú popularitu aj v [[Nemecko|Nemecku]]. Dostal názov ''krautrock''. Hudba bola ovplyvnená aj inými žánrami ako napríklad [[techno]]. V 70. rokoch bol progresívny rock úspešný aj v [[Taliansko|Taliansku]]. V 90. rokoch sa v [[Pakistan]]e objavila skupina [[Mizraab]]. V [[Turecko|Turecku]] to boli zase [[Baris Manco]].

 

 

Hard rock

Hard rock (niekedy aj heavy rock) je jedna z variácií rock'n'rollovej hudby, ktorá má svoje korene na začiatku šesťdesiatych rokov v štýlochgarage a psychedelického rocku. Charakteristický je skresleným (silovo deformovaným) zvukom elektrických gitárbasovej gitary a bicích nástrojov.

Termín Hard Rock je niekedy aplikovaný na viac štýlov rockovej hudby, ktoré sú odchýlkami pop rocku a iba všeobecne nadväzujú na tento štýl. Napríklad punk rock, ktorý využíva rýchlejšie tempo a menej akordov (tiež silovo deformovaných) a štýl nazvaný grunge.

V štýle hard rocku sa najčastejšie používa päťstupňová notová škála typická pre [[blues]]. Na rozdiel od tradičného [[rock-and-roll|rokenrolu]], ktorý preberá prvky z klasického blues, hard rock využíva prvky britského blues v ktorom sa využíva viacero moderných nástrojov ako sú [[Elektrická gitara|elektrické gitary]], [[Sólová gitara|sólovú]] a rytmickú a [[Basová gitara|basovú]], [[bicie]] a niekedy aj [[klávesové nástroje]].

Britské rockové skupiny ako napríklad [[The Rolling Stones]], [[The Beatles]], [[The Yardbirds]], [[The Who]] a [[The Kinks]] modifikovali štandardný [[rock'n'roll]] pridávaním tvrdšieho zvuku, ťažšími gitarovými rífmi, dunivými bicími a hlasným spevom. Tento zvuk sa stal základom pre hardrockový štýl. Rané skladby v štýle hard rocku boli napríklad „Helter Skelter“ a „I Want You (She’s So heavy)“ od [[The Beatles]], „I Can See for Miles“ od [[The Who]] a „You Really Got Me“ od [[The Kinks]].

V tom istom čase [[Jimi Hendrix]] produkoval novú formu blues ovplyvnenú [[psychedelický rock|psychedelickým rockom]], ktorý bol kombináciou [[jazz|džezu]], [[blues]] a rokenrolu. Bol jedným z prvých [[gitara|gitaristov]], ktorý experimentoval s novými gitarovými efektami ako bola modulácia, spätná väzba a deformácia zvuku.

Na konci šesťdesiatych rokov skupiny [[Black Sabbath]] a [[Led Zeppelin]] začali miešať rané britské rockové skladby do tvrdšie ohraničenej formy, ktorú nazývali [[blues rock]].

 Typickým príkladom blues rockového štýlu, ktorý zároveň reprezentuje začiatky hard rocku je prvý album skupiny [[Led Zeppelin]] z roku [[1969]] ''[[Led Zeppelin (album)|Led Zeppelin]]''. V skladbách tohto albumu sú jasné základy blues a niektorých známych skladieb bluesových umelcov. Tretí album skupiny [[Led Zeppelin]] (''[[Led Zeppelin III]]'') bol oproti druhému skôr v štýle [[Progresívny rock|progresívneho]] (i keď tvrdo ladeného) rocku.

Hudba skupiny [[Black Sabbath]] bola v hard rocku vskutku revolučná. Bola typická temne ladenými textami piesní, tvrdými gitarovými rífmi a atmosférou ťažkej hudby. Táto atmosféra transformovala  vtedajší hard rock do ranej formy [[heavy metal]]u. V roku [[1970]] vydala skupina [[Black Sabbath]] prvý heavy metalový album ''[[Black Sabbath (album)|Black Sabbath]]''.

Zároveň sa na hardrockovú scénu uviedla skupina [[Deep Purple]] svojimi albumami ''[[Shades of Deep Purple]]'' ([[1968]]), ''[[The Book of Taliesyn]]'' (1968) a ''[[Deep Purple (album)|Deep Purple]]'' ([[1969]]). Hardrocková transformácia skupiny [[Deep Purple]] pokračovala albumom ''[[Machine Head (album)|Machine Head]]'', ktorý je tiež považovaný aj za jeden z prototypov pre vznik [[heavy metal]]u. Skladba „[[Highway Star]]“, ktorá sa nachádza na tomto albume je považovaná za prvú [[speed metal|speed metalovú]] pieseň.

=== Sedemdesiate roky ===

Ďalšia skupina, [[Nazareth (skupina)|Nazareth]], dosiahla spojenie medzi hardrockom a komerčným úspechom pri vydaní platne ''[[Hair of the Dog]]'', čím spôsobila nárast počtu skupín, ktoré začali hrať v tomto štýle.

Hard rock sedemdesiatych rokov sa začal členiť do ďalších svojich „''subžánrov''“.

[[Alice Cooper]] vydal v roku [[1972]] prvý tzv. ''[[shock rock|shock rockový]]'' album „''[[School’s Out]]''“.

V nasledujúcich rokoch vydali svoje debuty [[Aerosmith]], [[Queen (skupina)|Queen]] a [[Lynyrd Skynyrd]], ktorí svojimi albumami demonštrovali možnosti rozšírenia hardockového štýlu.

V roku [[1974]] vydala svoj debutový album skupina [[Bad Company]] a skupina [[Queen (skupina)|Queen]] prišla s tretím albumom ''[[Sheer Heart Attack]]'' a skladbou ''Stone Cold Crazy''. Album ovplyvnil neskorých [[Thrash metal|thrash metalových]] umelcov ako [[Metallica]] a [[Megadeth]].

Skupina [[Queen (skupina)|Queen]] dokázala dokonca spojiť spev, gitarovú hudbu s [[glam rock]]om, [[heavy metal]]om,[[progresívny rock|progresívnym rockom]] a [[opera|operou]].

Skupina [[Kiss (skupina)|Kiss]] vydala takmer za jeden rok svoje prvé tri albumy: ''[[Kiss (album)|Kiss]]'', ''[[Hotter Than Hell]]'' a ''[[Dressed to Kill]]'' a dosiahla komerčný úspech svojim koncertným dvojalbumom ''[[Alive!]].''

Smrťou [[Tommy Bolin|Tommyho Bolina]] sa roku [[1976]] rozpadla skupina [[Deep Purple]]. V roku [[1977]] zomrel pri leteckom nešťastí [[Ronnie Van Zant]], spevák z [[Lynyrd Skynyrd]]. O rok neskôr zomrel na predávkovanie drogami v spánku [[Keith Moon]], bubeník skupiny [[The Who]].

Prenikaním štýlu [[disco]] v [[Spojené štáty|USA]] a [[punk rock]]u v [[Spojené kráľovstvo|Spojenom Kráľovstve]] začal hard rock strácať na popularite.

Štýl [[disco]] oslovoval omnoho širšie publikum a punk si získal omnoho viac rebelujúcu mládež ako hard rock. Medzitým sa aj skupina [[Black Sabbath]] posunula od temného štýlu svojich raných diel vydaním albumu ''[[Technical Ecstasy]]''.

V roku [[1978]] vznikla hardrocková skupina [[Van Halen]]. Hudba tejto skupiny bola založená na gitarovej zručnosti ich sólového gitaristu [[Eddie Van Halen|Eddieho Van Halena]]. Podmaňujúci je hlavne song "[[Eruption (skladba)|Eruption]]" z albumu ''[[Van Halen (album)|Van Halen]]''.

V roku [[1979]], keď austrálska skupina [[AC/DC]] vydala svoj piaty radový album ''[[Highway to Hell]]'' sa začal prehlbovať rozdiel medzi heavy metalom a hardrockom. Hudba [[AC/DC]] bola viac založená na [[R&B]].

 

=== Osemdesiate roky ===

Po osudnej smrti bubeníka [[John Bonham|Johna Bonhama]] sa rozpadla roku [[1980]] skupina [[Led Zeppelin]]. Spevák [[Bon Scott]] zo skupiny [[AC/DC]] zomrel tiež v roku [[1980]]. Smrťou týchto osobností končila éra klasických hardrockových skupín. Niektoré skupiny ako napríklad [[Queen (skupina)|Queen]] sa štýlovo viac priblížili k [[pop]]u. [[AC/DC]] nahrali s novým spevákom [[Brian Johnson|Brianom Johnsonom]] album ''[[Back in Black]]'', ktorý sa stal piatym najpredávanejším albumom všetkých čiashttps://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?table=tblTop100. Po tomto úspechu sa rozhodol aj Van Halen vydávať albumy v hardrockovom štýle, ktorý je viac prijateľnejší pre rádiá.

V roku [[1981]] americká skupina [[Mötley Crüe]] vydala album ''[[Too Fats For Love]]'', ktorý sa stal základom pre vznikajúci žáner nazvaný [[glam metal]]. O rok neskôr s týmto žánrom úspešne prerazili  skupiny [[Twisted Sister]] a [[Quiet Riot]]. Album ''[[Metal Health]]'' skupiny Quiet Riot je prvým heavy metalovým albumom, ktorý dosiahol prvú priečku rebríčka [[Bilboard]] v [[Spojené štáty|Spojených Štátoch]].

Anglická hard rocková skupina [[Def Leppard]] vydala album ''[[Pyromania]]'', ktorý dosiahol druhú priečku v amerických rebríčkoch. Ich štýl bol mixom glam rocku, heavy metalu a klasického rocku nahraných tak, aby boli prijateľné pre rádiá. Tento spôsob mixovania štýlov potom ovplyvnil veľa hard rockových a glam rockových skupín [[80. roky 20. storočia|osemdesiatych rokov]].

 

V roku [[1983]] [[Mötley Crüe]] vydali album ''[[Shout at the Devil]]'', ktorý sa stal obrovským hitom. Album ''[[1984 (album)|1984]]'' od Van Halena dosiahol obrovský úspech druhou priečkou v albumovom rebríčku [[Bilboard]]u. Skladba "[[Jump (Van Halen)|Jump]]" dosiahla v singlovom rebríčku prvé miesto a je považovaná za jeden z najpopulárnejších rockových songov, ktorý bol kedy skomponovaný. Na rozdiel od predošlých klasických gitarových skladieb Van Halen použil v albume ''1984'' [[klávesy]] a [[syntetizátor]]y.

Pozoruhodný úspech v rebríčkoch popularity v roku [[1987]] dosiahli aj [[Guns N' Roses]] albumom ''[[Appetite For Destruction]]'' a [[Def Leppard]] dosiahli prvé miesto v rebríčku albumov [[Billboard]]u s albumom ''Hysteria'', [[Mötley Crüe]] albumom ''[[Girls, Girls, Girls]]'', [[Whitesnake]] vydali v roku [[1987]] svoj prvý úspešný album.

Skupiny [[Dinosaur Jr.]] a [[Sonic Youth]] dosiahli prvé úspechy pre [[underground]] v [[Spojené štáty|USA]], ktorý sa stal hlavným prúdom vývoja rockovej hudby [[90. roky 20. storočia|deväťdesiatych rokov]].

Roku [[1988]] skupina [[Skid Row]] nahrala svoj debutový album nazvaný jednoducho ''[[Skid Row (album)|Skid Row]]''  vydaný roku [[1989]]. Skupina [[Mother Love Bone]] mala na konci osemdesiatych rokov krátky oslnivý úspech v kariére pred svojou premenou na skupinu [[Pearl Jam]].

 

=== Deväťdesiate roky ===

Roku [[1991]] deň pred svojou smrťou oznámil [[Freddie Mercury]], že má [[AIDS]].

Začiatok deväťdesiatych rokov bol v znamení skupín [[Guns N' Roses]] a [[Metallica]]. V roku [[1991]] vyšli ich multiplatinové albumy: ''[[Metallica (album)|Black Album]]'' skupiny [[Metallica]] a ''[[Use Your Illusion I]]'' a ''[[Use Your Illusion II|II]]'' od [[Guns N' Roses]]. Tieto albumy boli poznačené úpadkom a vtieravosťou publiku.

Túto situáciu zachránilo nové smerovanie hardrockového štýlu, ktoré bolo pomenované ''[[grunge]]''.

Hlavnými predstaviteľmi štýlu [[grunge]] boli skupiny [[Nirvana]], [[Pearl Jam]], [[Soundgarden]] a [[Alice in Chains]]. I keď sa úspech týchto skupín prirovnával k efektu reakcie publika na punk rockový rebelujúci smer tieto skupiny boli silne proti heavy metalu. Skupiny [[Soundgarden]] a [[Nirvana]] boli skôr ovplyvnené metalovou hudbou sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.

Skupina [[Alice in Chains]] mala svoj vlastný heavy metalový štýl.

Do tohto prúdu sa začlenili aj skupiny [[The Screaming Trees]], [[Mudhoney]] a zopár skupín, ktoré nemali korene v [[Seattle|Seattli]] ako napríklad [[Stone Temple Pilots]], [[Nudeswirl]], [[Prong]] a [[Hum (skupina)|Hum]].

V [[Spojené kráľovstvo|Spojenom Kráľovstve]] to boli skupiny [[Swervedriwer]], [[Catherine Wheel]] a [[Ride]], ktoré demonštrovali gitarovú hudbu hardrockových kapiel sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.

Keďže popularita skupín z osemdesiatych do deväťdesiatych rokov ako napríklad [[Metallica]] pretrvávala naďalej, niektoré ďalšie skupiny začali opäť hrať mix metalu s ďalšími elektrickými nástrojmi. Tieto skupiny boli známe pod názvom alternatívni metaloví hudobníci, odnož [[alternatívny rock|alternatívneho rocku]]. Niektorí ako [[Primus]], [[Red Hot Chili Peppers]], [[Rage Against the Machine]], [[Living Colour]] a [[White Zombie]] spájali [[funk]]y s metalovým štýlom.

[[Faith No More]], [[Mr. Bungle]] spojili s hardrockom ešte viac žánrov od [[rap]]u po [[soul]].

 

(zdroj: Wikipédia - Slobodná encyklopédia)