Blue Effect

 

https://www.blueeffect.cz/homepage/

 

1968 – 1970

V septembri 1968 v Pražskom New clube na základe predošlých jam session basgitarista Jiří Kozel (bývalý člen kapiel P-67, Colour Images), bubeník Vladimír Čech (New Force), už vtedy spevácka osobnosť Vladimír Mišík (Uragan, Fontána, Matadors, Skupina Karla Duby, New Force) a gitarista Petr "Ťop" Netopil (P-67) založili novú skupinu, ktorá však ani nezačala poriadne skúšať a začiatkom októbra ju opustil gitarista Petr "Ťop" Netopil, ktorý odchádza s The Matadors do nemeckého naštudovania muzikálu Hair. V novej kapele ho strieda práve gitarista Matadors Radim Hladík, ktorý ich opustil 3. októbra, 3 dni pred odchodom do Nemecka. Následne sa Vladimír Mišík vracia so škandinávskeho turné s Petrom Novákom, kde pôsobil ako gitarista v sprievodnej kapele. V novembri sa k skupine pridáva druhý gitarista Miloš Svoboda (Donald, Rogers Band), ktorý sa takisto vrátil zo zahraničného angažmánu. Kapela si dáva meno Special Blue effect (autorom názvu bol Vladimír Mišík), ktoré v zápätí mení na Blue effect (všetci členovia kapely boli držiteľmi tzv. "Modrej knižky", osvedčenia o vojenskej nespôsobilosti, vďaka ktorému sa vyhli vtedy dvojročnej povinnej vojenskej službe).

Koncertnú premiéru má skupina 27. novembra 1968 v Music F Clube na Smíchove. Na 2. Česko-Slovenskom beatovom festivale 22. decembra bol Blue effect vyhlásený za objav roka a kapelu sezóny, Radim Hladík bol vyhlásený za hudobníka sezóny a skladba "Sunny grave" (prvá, anglická verzia skladby Sluneční hrob) za skladbu sezóny.

1. februára 1969 skupina natáča prvé EP a SP, singlu Sluneční hrob/l've Got My Mojo Working sa za pol roka predalo 50 000 kusov, z toho prvý týždeň až 12 000. Na vyhlásení Top show klubu Olympik v Lucerne 11. apríla hrá Blue effect už bez Miloša Svobody, ktorý odišiel do Golden kids. Koncom apríla začínajú nahrávať debutový album, české texty Jaroslava Hutku, ktoré mali byť na 1. strane v lete neschválila komisia. Tieto (na koncertoch anglicky spievané) skladby prepísal do prijateľnej podoby (pre komisiu, ale aj pre kapelu) Zdeněk Rytíř. Kapela medzi tým úspešne koncertuje po celom Česko-Slovensku; kvôli krátkemu programu si zavolali na svoje koncerty aj pesničkára Jaroslava Hutku, ktorý vystúpenia otváral. V júni v New clube hrajú pre anglického lovca talentov Martena, z možného vystúpenia na festivale v Richmonde, rovnako aj škandinávskeho turné s Jethro Tull pre obštrukcie Pragokoncertu nič nie je. Koncom augusta dokončujú debutový album Meditace, ktorý vychádza v júni 1970 vo vydavateľstve Supraphon. Ešte v lete sa v New clube natáča program Kdopak by sa beatu bál pre Československú televíziu, kde vedľa Petra Nováka, Michala Prokopa a Framus five v zázname vystupujú aj Blue effect s 5 skladbami hranými na playback. 29. novembra 1969 má kapela v Music F clube premiéru s novým koncertným programom, niektoré skladby sú dlhšie ako 10 minút, inštrumentálne, medzi nimi je napríklad "Geddy Ivy", ktorú neskôr hrajú ako Popínavý břečťan.

V marci 1970 nahrávajú (Hladík, Kozel, Čech) experimentálny inštrumentálny album Coniunctio spolu s freejazzovými Jazz Q, s ktorými vtedy pôsobí aj Jiří Stivín. Album vychádza ešte v ten istý rok. Počas jedného koncertu v Poľsku Radimovi prasknú 2 struny na gitare, čo kapelu ochromí. Koncert v žiadnom prípade nemôžu odohrať plnohodnotne, ale za to si divákov získajú show, kde Radim trie gitaru o stojan mikrofónu a využíva spätnú väzbu.

Rozhodnú sa do kapely pribrať klávesy, v júni prichádza Lešek Semelka (Rebels, Cardinals). V auguste kapela odchádza na poľské turné, kde ju nedobrovoľne opúšťa Vladimír Mišík, ktorý sa stále nechce preorientovať na české texty a prechádza do Flamenga. 21. októbra nahráva Lešek Semelka 3 skladby na exportnú verziu "Meditace" v angličtine; recitál v úvodnej Kingdom Of Life nahovoril vrátnik štúdia, bývalý pilot RAF. Album vychádza v roku 1971 pod názvom Kingdom Of Life.

V novembri sa skupina prvýkrát predstaví v novej zostave v Pražskej Lucerne. V Plzeňskom rozhlase nahrávajú skladbu Leška Semelku Černej kříž, ktorá je následne zmazaná a zakázaná, bola totiž venovaná udalostiam z augusta 1968 (Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska). Skupina sa k nej vrátila na comebacku v roku 1991.

 

1971

16. apríla vystupuje Blue effect na 3. Česko-Slovenskom beatovom festivale. 20. júla na popud producenta Oskara Jelínka už nahrávajú s Jazzovým orchestrom Českého rozhlasu (JOČR) inštrumentálny album Nová syntéza. Album otvára skladba Má hra, ktorej intro použil One-T v svojom hite The Magic Key a inú časť v Music is the One-T ODC. Modrý efekt túto skladbu nahral pre Česko-slovenský rozhlas aj s textom. Jazzový orchester diriguje Kamil Hála, medzi hudobníkmi sa objavili aj Karel Růžička, Ladislav Pikart či Laco Déczi. Album vychádza v ten istý rok u firmy Panton, ale už pod hlavičkou Modrého efektu. Naživo prezentujú "Novú syntézu" spolu s JOČR v októbri na Medzinárodnom jazzovom festivale Praha, časť z videonahrávky tohoto vystúpenia sa objavila aj na DVD Live & life v roku 2008. Skupina hrá úspešné koncerty v Poľsku.

 

1972 – 1974

V marci kapelu opúšťa basgitarista Jiří Kozel, ktorý vzápätí emigruje do Švajčiarska. Nahradil ho Josef Kůstka, Leškov spoluhráč z Cardinals, ktorý okrem basgitary hrá aj na husle. V novej zostave skupina odohrá koncert na rockovom festivale v Helsinkách po boku amerických Ten years after a maďarskej Omegy, kapela sa tu dočká priaznivých ohlasov z miestnej tlače. 20. októbra vystupujú druhýkrát na Medzinárodnom jazzovom festivale Praha.

V novembri vychádza popový singel El Dorado/Dívko z kamene. Skladbu "El Dorado" skladateľa Bohuslava Ondráčka spieval Lešek Semelka už v júni na festivale Děčínská kotva, druhá skladba je z Radimovej dielne.

Modrý efekt úspešne koncertuje po NDR, kde v januári 1973 aj nahráva v štúdiu firmy Amiga 4 skladby; pesnička Clara vedie 3 mesiace východonemeckú hitparádu. Od marca až do júna nahrávajú nový album, ktorý však vychádza až o 2 roky pod menom Radim Hladík & Modrý efekt (exportná nesie titul "Benefith of Radim Hladík"). Na tomto albume sa nachádza aj najslávnejšia Hladíkova skladba Čajovna. Album otvára inštrumentálna verzia Je třeba obout boty a pak dlouho jít (na tomto albume nesie názov Boty, ktorá sa v dlhšej a spievanej verzii objaví aj na ďalšom albume.

V auguste nahrávajú s Jazzovým orchestrom Českého rozhlasu album Nová syntéza 2, ktorá je na rozdiel o "Novej syntézy" z roku 1971 už spievaná. Koncom jari 1974 úspešne vystupujú s anglickou kapelou Angel v Budapešti. M. efekt hrá v Poľsku s maďarskou Omegou, Czeslawem Niemenom a poľskou jazzrockovou kapelou SBB, ktorá neskôr koncertovala v Česko-Slovensku. Na jeseň prezentujú v Prahe s JOČR "Novú syntézu 2", ktorá vychádza na platni ešte v ten istý rok.

 

 

1975 – 1977

Vo februári odchádza z kapely Lešek Semelka a Josef Kůstka do Bohemie, novú zostavu mal doplniť basgitarista Jan Nový (kapela Koule) z Plzne a Marián Varga (Prúdy, Collegium musicum) a neznámy hráč na dychové nástroje, taktiež zo Slovenska. Marián Varga sa však ku kapele nikdy nepripojil. Jan Nový stihne ešte natočiť s kapelou podklady na singel Milana Drličiaka "Život jsou dlouhé schody"/"Obyčejní tvrdohlaví lidé", ale Pražské kultúrne stredisko mu zamietlo kvalifikáciu a je nútený po 4 mesiacoch skúšania skupinu opustiť. Do kapely nastupuje klávesista Oldřich Veselý z Brnenskej kapely Synkopy 61, ktorý v októbri stretáva basgitaristu Fedora Freša (Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum). Ten sa takisto ku kapele pripojil - vznikla tak krátko trvajúca tzv. "federálna zostava", ktorá sa už v decembri objavuje prvýkrát v štúdiu a nahráva skladbu Golem na sampler Staré pověsti české.

Skupina intenzívne skúša a koncertuje, v relácii Hudební studio M sa v roku 1976 objavuje so skladbou Za krokem žen, ktorá sa neskôr objavila na albume Svět hledačů. Fedor Frešo vybavuje nahrávanie platne u spoločnosti Opus, vedenie spoločnosti však odmietlo české texty s tým, že v Slovenskom vydavateľstve vydajú iba nahrávky spievané po slovensky alebo po anglicky. Fedor Frešo preto prekladá texty do slovenčiny. Album Svitanie nahráva M. efekt v januári 1977 v štúdiu Opusu, následne odchádza Fedor Frešo do obnovenej kapely Collegium musicum. Na jar 1977 sa vracia Lešek Semelka a kapela sa rozhodne, že nebude hľadať náhradu za Fedora Freša. Radim Hladík kúpil syntetizátor Moog, na ktorý hral basové party Lešek Semelka. Kapela začína na jeseň znovu koncertovať.

 

1978 – 1981

V novej zostave kapela pripravila nový album, ktorý nahráva v septembri a októbri. V novembri oslavuje 10-te výročie, ale výročný koncert sa koná až 22. januára 1979. Vystúpi na ňom aj pôvodný spevák kapely Vladimír Mišík, niekdajší spolupracovník Jiří Stivín, či speváčka Marie Rottrová a iní. Album Svět hledačů vychádza na jar. Členovia M. efektu, okrem Oldřicha Veselého, nahrávajú spolu s Martinom Koubekom a Janou Kratochvílovou hudbu pre predstavenie "Knoflík pro štěstí" v Plzeňskom divadle Alfa, ktoré má premiéru v júni. Lešek Semelka spolu s Vladom Čechom a Radimom Hladíkom nahrajú skladbu Šaty z šátků, s ktorou sa Lešek prezentuje na Bratislavskej zlatej lýre. Pozval tam aj Oldřicha Veselého, aby ho doprevádzal, ten to však odmietol. Semelka preto s manažérom Vladimírom Mertlíkom následne prehovorili Radima Hladíka, aby Oldřich z kapely odišiel. Radim Hladík tento krok však doteraz považuje za chybu. Kapela začína skúšať ako trio, aj keď sa písalo, že jej skúšobňu navštívil Vladimír "Guma" Kulhánek.

7. apríla 1980 má v Lucerne premiéru predstavenie "Svět hledačů", režíruje ho Juraj Herz. V októbri 1980 trio Hladík-Semelka-Čech natáčajú nový album 33, ten však vychádza až po roku.

V marci 1981 odchádza M. Efekt koncertovať do Poľska, v máji odohrajú s maďarskou kapelou Piramis koncert v Bukurešti. 2. júna Lešek Semelka a Vlado Čech oznamujú odchod z kapely (spoločne s dvoma ďalšími hudobníkmi následne zakladajú SLS – Společnost Leška Semelky), posledný koncert sa koná 17. júla v Jihlave.

 

 

1982 – 1990

Na jar 1982 začína Radim Hladík hľadať novú zostavu kapely, prichádza Oldřich Kellner – gitara a spev (predtým člen sprievodnej skupiny Patra Spáleného), Josef Havlíček – bicie (predtým hral s Jiřím Schelingerom, krátko sa v skupine zdrží aj basgitarista Ladislav Boháček (Abraxas), ktorého vzápätí nahrádza Radek Křemeňák (predtým hral v Plzeňskej kapele Bumerang). V októbri odchádza M. Efekt do ZSSR ako sprievodná kapela speváčky Petry Janů, kde v prvej polovici koncertu stále prezentujú svoj repertoár. Turné po Sovietskom zväze končí v novembri. Nasledujúci rok vychádza jediná oficiálna nahrávka tejto zostavy, singel Něžná/Záhada jmelí, v hitparáde Triangel vyhráva skladba "Něžná".

V lete 1984 sa od Leška Semelky vracia Vlado Čech, Josef Havlíček vzápätí prechádza do kapely Petra Spáleného. Ale už v júni 1985 odchádza Radek Křemenák (prechádza ku kapele Pumpa) a Vlado Čech, ktorý dočasne končí s hraním. Na jeseň prichádza od Dalibora Jandu basgitarista a klávesista Luboš Manda. Skupina jazdí po kluboch s programom "Hladíkovy krabičky". V apríli 1986 nahráva singel Doktor/Čajovna. 21. júla 1986 Vladimír Čech podľahol rakovine, Radim Hladík si nevie predstaviť fungovanie rockového Blue effectu bez neho a kapela už iba dožíva.

V roku 1988 však Luboš Pospíšil (akustická gitara a spev), ktorému sa rozpadla sprievodná kapela 5P oslovuje Radima Hladíka a Luboša Mandu, ku ktorým sa pripája bubeník David Koller (Jasná páka, Žentour, Společnost Leška Semelky, paralelne s Blue effectom aj Lucie). Luboš Pospíšil dokonca presadí, aby sa kapela mohla opäť volať Blue effect a v roku 1989 nahrajú aj singel Kampa/Úhel pohledu. Tento singel na na dlhú dobu stáva poslednou nahrávkou Blue effectu. V decembri vystupujú na Koncerte pro všechny slušný lidi. V januári 1990 David Koller opúšťa Blue effect a odchádza sa naplno venovať svojej kapele Lucie, nahrádza ho Josef Havlíček, ktorý s Blue effectom odohrá ostávajúce koncerty a kapela na jar 1990 prestáva existovať.

 

Comebacky 1991 a 1999

Po Nežnej revolúcii sa otvárajú hranice a Radim Hladík, Jiří Kozel a Lešk Semelka spoločne plánujú obnoviť Blue effect. Tento plán vychádza iba jednorázovo, keď v roku 1991 kapela zahrá na minikoncerte 5 skladieb. Hosťuje s ňou aj Vladimír Mišík, ktorý odspieva jednu skladbu, "Sluneční hrob". Za bicie si sadá Karel Káša Jahn , známy hlavne z kapely Katapult, inak dlhodobo spolupracujúci s Jiřím Kozlom.

Pri príležitosti 20. výročia vydania albumu "Svět hledačů" sa na niekoľko koncertov koncom mája 1999 dá Blue effect znova dokopy. K Radimovi Hladíkovi, Leškovi Semelkovi a Ondřichovi Veselému sa pripájajú bubeník František Hönig a basgitarista František Raba.

2003 – súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa Radim Hladík rozhodoval v roku 2003 ako obnoví Blue effect, rozmýšľal o oživení z niektorej zo zostáv alebo o založení úplne novej kapely s mladými hudobníkmi. Rozhodol sa pre druhú alternatívu a tak na Silvestra 2003 má v relácii Noc s andělem premiéru nová zostava. Radima Hladíka doplnil Honza Křížek – gitara, klávesy, spev (Walk choc ice), košický rodák Václav Zima – bicie (Walk choc ice), Vojtěch Říha – basová gitara (Midway) a Pavel Bohatý – gitara, klávesy, spev (East Park). 15. apríla 2004 má kapela koncertnú premiéru. Pavel Bohatý však s kapelou koncertuje čoraz menej, až ju nakoniec opúšťa.

Pri príležitosti uvedenia do Beatovej síně slávy kapela usporadúva v Lucerna Music bare 26. marca 2007 koncert, na ktorom hosťujú aj spevák Viktor Sodoma a klávesista Jan F. Obermayer, spoluhráči Radima Hladíka z Matadors, Vladimír Mišík, Lešek Semelka, Oldřich Veselý, Pavel Bohatý (ten iba robí sprievodné vokály v niktorých skladbách) a celý koncert sprevádza kapelu klávesista Vítek Beneš a perkusionista Pavel Plánka. Záznam z koncertu vyšiel v roku 2008 na CD a 2DVD (1. DVD – koncert kapely, 2. DVD – archívne materiály z celej doby existencie kapely) Live & life. Kapela v súčasnosti koncertuje so skladbami z celého obdobia kapely v nových aranžmánoch.

 

 

Zostava skupiny:

 

Vladimír Mišík – spev (1968 – 1970, 1991)

Radim Hladík – gitara, klávesové nástroje (1968 – doteraz)

Jiří Kozel – basová gitara (1968 – 1972, 1991)

Vladimír Čech – bicie (1968 – 1981, 1984 – 1985)

Miloš Svoboda – gitara (1968 – 1969)

Lešek Semelka – klávesové nástroje (1970 – 1975, 1977 – 1981, 1991, 1999)

Josef Kůstka – basová gitara, husle (1972 – 1975)

Jan Nový – basová gitara (1975)

Oldřich Veselý – klávesové nástroje, spev (1975 – 1979, 1999)

Fedor Frešo – basová gitara (1975 – 1977)

Oldřich Kellner – gitara a spev (1982 – 1987)

Ladislav Boháček – basová gitara (1982)

Radek Křemeňák – basová gitara (1982 – 1985)

Josef Havlíček – bicie (1982 – 1984, 1990)

Luboš Manda – basová gitara, klávesové nástroje (1985 – 1990)

Luboš Pospíšil – akustická gitara, spev (1988 – 1990)

David Koller – bicie (1988 – 1990)

Karel "Káša" Jahn – bicie (1991)

František Hönig – bicie (1999)

František Raba – basová gitara (1999)

Pavel Bohatý – spev, gitara, klávesové nástroje (2003 – 2006)

Honza Křížek – gitara, klávesové nástroje, spev (2003 – súčasnosť)

Vojtěch Říha – basová gitara (2003 – súčasnosť)

Václav Zima – bicie (2003 – súčasnosť)

 

 

Diskografia

 

Albumy

Meditace (Supraphon 1970).

Coniunctio (Supraphon 1970, Supraphon/Artia 1970).

Kingdom Of Life (anglická verzia albumu Meditace, Supraphon 1971).

Nová syntéza (Panton a Panton/Artia 1971).

Nová syntéza 2 (Panton 1974).

A Benefit Of Radim Hladík (exportné verzia LP Modrý efekt a Radim Hladík, Supraphon/Artia 1974).

Modrý efekt a Radim Hladík (Supraphon 1975).

Svitanie (Opus 1977).

Svět hledačů (Panton 1979).

33 (Supraphon 1981).

Beatová síň slávy (Supraphon 2004).

Live & life (CD so záznamom z koncertu, 2DVD so záznamom koncertu a archívnymi materiálmi Blue effect a Matadors, Supraphon 2008)

 

 

Single

Sluneční hrob/l've Got My Mojo Working (Panton 1969)

Sen není věčný (Panton 1969)

El Dorado/Dívko z kamene (Supraphon 1973)

Žena v okně/Známe sa dál (Panton 1980)

Něžná/Záhada jmelí (Supraphon 1983)

Doktor/Čajovna (Supraphon 1987)

Kampa/Úhel pohledu (Supraphon 1989)

 

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Blue_Effect

 

 

 

Chronológia skupiny:

1968

září-říjen – baskytarista Jiří Kozel (P-67, Colour Images) založil s Vladimírem Mišíkem (Uragan, Fontána, Matadors, skupina Karla Duby, New Force) a jeho spoluhráčem z New Force Vlado Čechem skupinu. Na kytaru měl hrát Kozlův spoluhráč z P-67 Petr Netopil.

3.10. – tři dny před odjezdem Matadors do angažmá v muzikálu Hair je opouští Radim Hladík. Vzápětí se český kytarista č. 1 přidává k triu Kozel-Mišík-Čech. V Matadors jej vystřídal právě Netopil.

začátek listopadu – sestavu doplnil kytarista a zpěvák Miloš Svoboda (Donald, Rogers Band), který se právě vrátil ze západoevropského angažmá. Skupina nazvaná Special Blue Effect – název vymyslel Mišík – začala zkoušet v proslulém New Clubu. Pikantní možná je, že všech pět už se v New Clubu jednou sešlo v rámci tamních jam-sessions.

27.11. – premiéra Blue Effectu v Music F Clubu na Smíchově. „Nad beatovým Betlémem září nová hvězda! l pohlédli všichni k hvězdě nad obzorem, spěchali k ní a jí se klaněli. Jas její byl jasně modrý a tak ji pojmenovat se rozhodli Blue Effect,“ přivítal je v časopisu Pop Music Express Jan Křtitel Sýkora, podivuhodný kouzelník české hudební publicistiky. Tehdy se tak psalo.

22.12. – triumfální vystoupení v Lucerně na 2. čs. beatovém festivalu. Blue Effect byl vyhlášen objevem roku a kapelou sezóny, Radim Hladík hudebníkem sezóny a Slunečný hrob, první hit skupiny (tehdy ovšem ještě v anglické verzi Sunny Grave) skladbou sezóny.

1969

1.2. – natáčení prvního EP a SP pro firmu Panton. Singlu Slunečný hrob / l've Got My Mojo Working se podle pozdější zprávy v bulletinu Spektrum Express prodalo za týden na tehdejší dobu neuvěřitelných 12 000 výlisků, za půl roku 50 000.

11.4. – na vyhlášení ankety Top Show klubu Olympik v Lucerně hraje Blue Effect bez Miloše Svobody (ten odešel ke Golden Kids).

konec dubna-konec srpna – natáčení debutového alba Meditace. Úspěšné koncerty po celé republice, na nichž jako předskokan působí Jaroslav Hutka, dobovým tiskem přezdívaný podle proslulého guru Beatles „Maharishi Blue Effectu.“ Hutka psal české texty na Meditaci (první strana byla komponovaným celkem se spojovacími texty mezi písničkami), ty však v létě 1969 neprošly schvalovacím řízením a skladby, na koncertě zpívané anglicky, musel přetextovat Zdeněk Rytíř.

červenec – přehrávka v New Clubu pro anglického talent-scouta Martena: z možného vystoupení Blue Effectu na tehdejším prestižním festivalu v Richmondu, o němž se psalo v Aktualitách Melodie, však díky obstrukcím Pragokoncertu nebylo nic, stejně jako z možného turné po Skandinávii po boku Jethro Tull.

29.11. – premiéra nového pořadu v Music F Clubu. Některé nové písničky se po letech objevily v instrumentálních verzích na deskách (Greedy lvy jako Popínavý břečťan). Skladby skupiny začínají překračovat desetiminutovou stopáž.

1970

březen – Blue Effect (bez Mišíka) nahrává s freejazzovým kvartetem Jazz Q (Kratochvíl, Stivín, Vitoch, Pelant) experimentální LP Coniunctio.

červen – vychází Meditace. Blue Effect doplňuje klávesista west-coastových Cardinals Lešek Semelka.

srpen-září – na polském turné je „odejit“ Vladimír Mišík (vzápětí odchází do Flamenga). V časopisu Aktuality Melodie 22/70 píše o okolnostech svého vyhazovu: „Už ne tolik lidí ví o zívaní, neupřímnosti, vlivech… hrůza musí být zůstávat spolu přes nenávist, na smlouvu… muselo to skončit.“ Blue Effect reagoval o dvě čísla později; Mišíkovi přičetl k tíží nepovedenou Meditaci, hvězdné manýry a špatné vztahy s ostatními. Tehdy velmi ostrá výměna názorů působí dnes ovšem spíše úsměvně, zvláště vzhledem k pozdější Mišíkově orientaci na české texty.

21.10. – Lešek Semelka přezpíval anglicky tři písničky na exportní verzi Meditace (album vyšlo v roce 1971 pod názvem Kingdom Of Life) Recitativ v písničce Kinngdom Of Life namluvil vrátný studia Mozarteum, bývalý pilot RAF.

listopad – pražská premiéra obsazení se Semelkou v Rokoku. Jaromír Tůma sice v recenzi koncertu v Aktualitách Melodie Blue Effect nešetří, označuje jej však za naši „nejlepší hard rockovou kapelu.“

1971

16.4. – vystoupení Blue Effectu na 3. čs. beatovém festivalu.

20.7. – společně s Jazzovým orchestrem Českého rozhlasu nahrává Blue Effect LP Nová syntéza. Impuls ke spolupráci Blue Effectu s JOČR vzešel od jejího tehdejšího producenta Oskara Jelínka. „To je nejprogresivnější dramaturgický počin za dobu konaní orchestru!“ tvrdí trombonista JOČR Ladislav Pikart v sleeve-note k albu. Následné recenze alba jsou ovšem zdrženlivější.

srpen – na čtvrtém zájezdu Blue Effectu do Polska se skupina teší znamenitým návštěvám: v Krakově 4× 4000 diváků, v Gdaňsku tři koncerty pro 6000 posluchačů za jeden den.

podzim – z popudu Oskara Jelínka působí skupina v pořadu Divadla hudby Modrý efekt – beat či jazz? Změněný název skupiny odpovídá dobovému utahování šroubů.

říjen – živé provedení Nové syntézy na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze. Na tento měsíc inzeroval Radim Hladík v Melodii nahrávání SP a LP s materiálem, který byl hráván na koncertech. Poprvé, bohužel však nikoli naposled, z natáčení sejde, Supraphon skupinu blokuje.

1972

březen – odešel Jiří Kozel, nahradil jej baskytarista a houslista Josef Kůstka, Semelkův spoluhráč z Cardinals (ještě předtím Hurrican).

červen – Lešek Semelka, od počátku 70. let inklinující k popu, zpívá na festivalu Děčínská kotva píseň popového skladatele a producenta Bohuslava Ondráčka Eldorádo. Tu pak M. efekt natočil v listopadu na singl s písní Radima Hladíka Dívko z kamene na straně B.

září – M. efekt účinkuje na rockovém festivalu v Helsinkách ve společnosti Ten Years After a Omegy. Znamenité reference ve finském tisku.

20.10. – druhé vystoupení M. efektu na pražském MJF v Lucerně.

1973

leden – ve studiu firmy Amiga v tehdejší NDR, kde M. efekt – stejně jako v Polsku – na počátku 70. let hojně a úspěšně koncertoval, natáčí čtyři písničky: jedna z nich vyšla na CD reedicích alb M. efektu v 2. půli 90. let, stejně jako živá nahrávka písně Clara, která tři měsíce vedla východoněmeckou hitparádu.

březen-červen – nahrávání alba, které vyšlo o dva roky později pod názvem Radim Hladík & Modrý efekt (v angličtině Benefith of Radim Hladík).

srpen – M. efekt natáčí s JOČRem Novou syntézu 2.

1974

květen-červen – úspěšný koncert na budapešťském Kisstadionu společně s anglickými Angel. Zároveň M. efekt hraje v Polsku s Czeslawem Niemenem, Omegou, SBB a dalšími.

podzim – M. efekt a JOČR prezentují na MJF v Praze ve Smetanově síni Novou syntézu 2.

1975

únor – poslední koncert (v Teplicích) s Leškem Semelkou a Josefem Kůstkou (oba odcházejí založit Bohemii). Radim Hladík hovoří v Melodii o nové sestavě. Jej a Čecha měl doplnit baskytarista Jan Nový z plzeňské hard rockové skupiny Koule, Marian Varga (sic!) a nespecifikovaný dechař původem ze Slovenska. Tato sestava ale zůstala jen v rovině spekulací.

léto – po čtyřměsíčním zkoušení odchází Nový, kterému Pražské kulturní středisko zamítlo kvalifikaci (s Hladíkem a Čechem natočili instrumentální podklad na po právu zapomenutý singl Milana Drličiaka Život jsou dlouhé schody / Obyčejní tvrdohlaví lidé). Na místo klávesisty Hladík posléze angažoval Oldřicha Veselého z brněnských Synkop 61.

říjen – Veselý potkává v Brně baskytaristu Fedora Freda (Prúdy, Soulmen, Collegium Musicum). Frešo se stává členem M. efektu, vzniká tak tzv. federální sestava skupiny.

prosinec – Obnovený M. efekt poprvé ve studiu (píseň Golem pro sampler Staré pověsti české).

1977

leden – Ve studiích Opusu vzniklo album Svitanie. Labutí píseň Fedora Freša (Radim Hladík v seriálu Bigbít: „Fedor … vystudovanej muzikant… vždycky když jsme aranžovali a tápali, když jsme nevěděli kudy dál, tak řekl – můžeme to udělat takhle, takhle a takhle. A protože byl rychlejší, tak vždycky došlo na jeho řešení. Po půl roce jsme zjistili, že nehrajeme svoji muziku, že hrajeme to, co chtěl on.“), který odchází do obnoveného Collegia Musica.

jaro – Lešek Semelka opouští Bohemii a v létě se vrací do M. efektu.

podzim – první koncerty sestavy Hladík-Veselý-Semelka-Čech.

1978

září-prosinec – Natáčení alba Svět hledačů.

listopad – Deset let od vzniku The Special Blue Effect.

1979

22.1. – Koncert k deseti letům existence skupiny (M. efekt a hosté: Vladimír Mišík, Jiří Stivín, Marie Rottrová aj.)

jaro – vychází Svět hledačů. Natáčení hudby k pořadu Knoflík pro štěstí v plzeňském divadle Alfa (Hladík, Semelka, Čech, Martin Koubek, Jana Kratochvílová).

červen – personální třesk v M. efektu. Oldřich Veselý odmítl doprovázet Semelku při jeho vystoupení na Bratislavské lyře. „Lešek patrně nemohl Oldovi zapomenout, že ho v tom nepodpořil, takže na mě vlítli s manažerem Mertlíkem, že Olda musí pryč. A já jsem udělal tu strašnou kravinu, že jsem řekl, že jo.“ (Radim Hladík v Bigbítu). Koncert na festivalu v Berouně 23.6. je jedním z posledních s Veselým. Ten se pak vrací do Synkop 61. Premiéra Knoflíku pro štěstí v plzeňské Alfě.

léto – Současně se v dobovém tisku objevuje zpráva, podle níž zkušebnu skupiny v Michlově huti u Vlmperka navštívil baskytarista Vladimír Guma Kulhánek. M. efekt se ovšem rozhodl pokračovat jako trio.

1980

7.4. – premiéra nového pořadu Svět hledačů v Lucerně (režie Juraj Herz). Rozpačitou reflexi najde zájemce v Melodii 8/80 (Jan Rejžek).

říjen – natáčení alba 33.

1981

březen – M. efekt se vrací do Polska.

květen – společný koncert v Bukurešti s maďarskými Piramis.

2.6. – po koncertě v Kadani opouštějí Lešek Semelka a Vlado Čech M. efekt (společně se Stanislavem Kubešem a Janem Kavalem pak vytvářejí Společnost Leška Semelky čili SLS).

17.7. – derniéra tříčlenného M. efektu v Jihlavě (pražská proběhla v prostorách budoucího Junior klubu Na chmelnici). Skupina je po celou následující sezónu nefunkční.

podzim – vychází LP 33.

1982

jaro – hledání nové sestavy. Z doprovodné skupiny Petra Spáleného přichází zpěvák a kytarista Oldřich Kellner, z doprovodné skupiny Jiřího Schelingera bubeník Josef Havlíček. Na chvíli se skupinou mihne baskytarista Ladislav Boháček (Abraxas), toho však v červnu střídá Radek Křemeňák (plzeňský Bumerang).

26.6. – plánovaná premiéra nového M. efektu v Kaplici, skupina ji nakonec nestihla.

říjen-listopad – M. efekt odjíždí na turné do tehdejší SSSR (z Ašchabadu do Ulan-Ude) jako doprovodná skupina Petry Janů. V první polovině koncertů si testuje vlastní materiál.

1983

Vychází singl Něžná / Záhada jmelí, jediný oficiální zvukový záznam sestavy Hladík-Kellner-Křemeňák-Havlíček. Něžná vítězí v bratislavské televizní hitparádě Triangeľ.

1984

léto – od Semelky se vrací Vlado Čech. Josef Havlíček odchází k Petrovi Spálenému.

1985

červen – M. efekt opouštějí Radek Křemenák (stal se členem Pumpy) a Vlado Čech. Od podzimu se členem skupiny stal Luboš Manda (předtím v doprovodné skupině Dalibora Jandy). Skupina pak jezdí po klubech s pořadem Hladíkovy krabičky, regulérní program neprošel schvalovacím řízením.

1986

duben – Sestava Hladík-Kellner-Manda nahrává singl Doktor / Čajovna, poslední vydané nahrávky pod hlavičkou M. efekt.

21.7. – ve věku 39 let umírá Vlado Čech.

1988

Oživení skupiny pod obnovenou značkou Blue Effect Hladíka a Mandu doplňují David Koller (Jasná páka, SLS, Žentour, paralelně hraje s Lucií) a Luboš Pospíšil, kterému se rozpadla doprovodná skupina 5 P.

listopad-prosinec – koncerty k 20. výročí skupiny.

1989

leden – vystoupení na Koncertě pro Arménii.

jaro – vychází singl Kampa / Úhel pohledu.

prosinec – Blue Effect vystupuje ve Sportovní hale na Koncertu pro všechny slušný lidi.

1990

leden – David Koller odchází z Blue Effectu, aby se naplno věnoval výhradně Lucii. Několik koncertů odehraje se skupinou Josef Havlíček, na jaře však Blue Effect mizí ze scény. Radim Hladík hraje s Jaroslavem Hutkou a posléze i s Dagmar Andrtovou-Voňkovou.

1992

3.1. – na druhém koncertu Comeback aneb Legendy se vracejí je oživena sestava Blue Effectu s Leškem Semelkou a Jiřím Kozlem (za bicími sedí Karel Káša Jahn). Blue Effect zde po dvaceti letech resuscituje legendární písničku z počátku 70. let Černý kříž.

1999

23.5. – několik vystoupení v sestavě Hladík-Semelka-Veselý-František Hönig-František Raba u příležitosti reedice Světa Hledačů (Lucerna Music Bar a brněnský klub Babylon společně se Synkopami a Progress Organisation, Jindřichův Hradec).

2003

31.12. – v televizním pořadu Noc s Andělem vystupuje Radim Hladík s Honzou Křížkem a Václavem Zimou z Walk-Choc-Ice, Pavlem Bohatým z chrudimského East Parku a Vojtěchem Říhou ze skupiny Mindway.

2004

15.4. – pražská premiéra obnoveného Blue Effectu v pražském klubu Vagón.