Pink Floyd

Pink Floyd

18.02.2012 00:12

https://www.pinkfloyd.com/

 

 

Základ kapely tvorili Pink Anderson a Floyd Council, ktorí mali pevné základy v blues. K nim sa postupne pridáva ďalšia významná súčasť kapely Syd Barrett a kapelu nakoniec doplňujú ďalší členovia: Roger Waters, Nick Manson a Rick Wright. Kapela dostáva názov navrhnutý Sydom Barretom, ktorý je spojený z mien zakladajúcich dvoch členov kapely Pinka a Floyda. 

Už prvé single tejto kapely zaznamenávajú širší úspech u poslucháčov vďaka psychedelickej nálade ich skladieb a atmosfére na koncertoch, ktorá sa tiež niesla v psychedelickom duchu. Hneď prvý album The Ripper At The Gates Of Dawn sa stáva úspešný takmer okamžite. V tomto čase sa o kapele hovorí ako novom štýle pomenovanom Art- rock, čo je vlastne niečo ako náročný rock alebo rock s klasickými prvkami. Kapele sa postupne začína dariť aj v USA a derie sa čoraz vyššie v rebríčku fanúšikov. Avšak Syd Barrett poznačený psychickou poruchou a užívaním drog, nie je ďalej schopný účinkovať v kapele a tak z nej v roku 1968 odchádza. Bol to talentovaný hudobník a to, že ďalej nemohol rozvíjať svoje schopnosti bolo a je na škodu. V kapele ho nahradzuje starý Sydov priateľ David Gilmour. Syd za pomoci Davida ešte stihne nahrať dva sólové albumy The Madcap Laughs a Barrett ale potom už svoju hudobnú kariéru ukončil.

Po Sydovom odchode kapela vydáva album A Sucerful Of Secrets, ktorým chceli zachytiť starú atmosféru pred jeho odchodom z kapely. Po tomto albume kapela prestáva vydávať single až do 80. rokov, kedy toto nepísané pravidlo porušili. Rok po tomto albume vydávajú Soundtrack k filmu More a v tom istom roku vydávajú dvojalbum Ummagumma. 

V roku 1970 nahrávajú v štúdiu ďalší soundtrack k filmu Zabriskie Point, z ktorého sa vo finálnej fáze vyberú len tri piesne. Ďalej sa podieľa Roger Waters na soundtracku k filmu Body. Po Soundtrackoch kapela vydáva ďalší radový album Atom Heart Mother, na ktorom sa nachádza aj orchester, ktorý doprevádza väčšinu skladieb z tohto albumu. Na ďalšom albume z roku 1971 Meddle sa objavujú už len klasické piesne. Pozoruhodný audio - vizuálny projekt, ktorý sa nakrúcal v antickom amfiteátri v Pompejach a film na ktorom bol zachytený tento koncert vyšiel pod názvom Pink Floyd: Live at Pompeii. 

Ďalší album sa natáča už kompletne podľa Watersa a dostáva názov The Dark Side Of The Moon. V tej dobe je Waters najhlavnejšou postavou kapely. Album sa stal najúspešnejším albumom v celej histórii tejto kapely. Ale kapela ďalej rieši problém, že či bude ešte schopná s ďalším albumom mať taký istý úspech. Ďalším albumom Wish You Were Here z roku 1975 sa držia Pink Floyd opäť vysoko nad vodou a stáva sa úspešným pokračovateľom predchádzajúceho albumu. A trojku najúspešnejších albumov Pink Floyd doplňuje album Animals, ktorý je viacej surový a to kvôli prepuknutej punkovej vlne konca 70. rokov a zdá sa, že tento experiment opäť plní úlohu, ktorú mu dali dva predchádzajúce albumy. 

Ďalší hráči mali potrebu sa tiež prejaviť a tak David Gilmour a Rick Wright vydávajú vlastné sólové albumy. V tej dobe sa kapela vydáva na veľké svetové turné pod názvom In The Flesh, z ktorého zostal Waters znechutený z divákov a vyhlasuje, že by bol radšej, keby bola medzi divákmi a javiskom stena. S týmto názvom (stena) vychádza album The Wall. Zobrazuje život rockovej hviezdy Pinka, ktorý je celým svetom ubíjaný, ale nakoniec začína svoj život od začiatku. Tento príbeh sa preniesol aj do filmu kde Pinka stvárnil spevák Bob Geldolf.

Z rastúcim vplyvom Watersa v kapele začali ostatní členovia cítiť, že sú veľmi poznačení jeho vplyvom. Z tohto dôvodu odchádza z kapely Rick Wright a ďalší album The Final Cult je prakticky považovaný za Watersov sólový album. Po vydaní albumu už Pink Floyd ďalej živo nevystupuje a napäté vzťahy v kapele hrozia rozpadom. V tejto krízovej situácii sa rozhoduje Roger Waters, že odíde z kapely a zároveň vydáva sólový album The Pros and Cons of Hirch Hiking, ktorú napísal spoločne s The Wall. Na tomto albume účinkuje aj viacej známych osobností a medzi inými aj Eric Clapton.

Nasledujú sólové albumy všetkých štyroch členov a kapela ako taká si dáva pauzu. 

Po niekoľkých rokoch odlúčenia sa dávajú znova dokopy Manson a Gilmour a začínajú pracovať na novom albume. Neskôr sa k nim pridáva aj Wright a pod značkou Pink Floyd začínajú konkurovať sólovým projektom Rogera Watersa. V roku 1987 vydáva album Radio Kaos, ale dostáva ranu pod pás, keď album A Momentary Lapse Of Reason sa stáva oveľa úspešnejším. V roku 1987 sa vydávajú na turné, ktoré trvá dva roky a je zatiaľ najväčšie a z neho vydávajú aj živý album Delicate Sound of Thunder.

Waters sa ale naďalej nevzdáva a v roku 1990 vydáva album The Wall Lice In Berlin, ktorý sa koná na troskách Berlínskeho múru a spolupracujú na ňom aj Scorpions, Bryan Adams, Sinead O‘ Connor a další. Roger ale pracuje ďalej a v roku 1992 vydáva album Amused to Death. Avšak po turné k tomuto albumu sa Waters na dlho odmlčuje. Zatiaľ Pink Floyd pokračujú v nahrávaní albumu Division Bell a v roku 1994 sa vydávajú na veľkolepé turné, z ktorého vydávajú taktiež živý album Pulse. O dva roky Pink Floyd uvádzajú do Rock 'n‘ Rollovej siene slávy. Ďalej Wright vydáva sólový album Broken China. Ale ani Waters nezaháľa a nahráva ďalší album In The Falsh a tiež sa vydáva na turné. David Gilmour vydáva v roku 2002 DVD z najväčšími hitmi Pink Floyd. 

Vzťahy medzi Watersom a ostatkom kapely sa začínajú pomaly urovnávať a tak nám svitá nádej že Pink Floyd vystúpia vo svojej najúspešnejšej, pôvodnej zostave.

 

Zdroj: internetové stránky – história skupiny