Predčasné úmrtia ...."klub 27 ":

 

 

1. Jimi Hendrix - zomrel vo veku 27 rokov

Aj po svojej smrti je považovaný za jedného z najvplyvnejších a najvýznamnejších gitaristov v rockovej histórii. Jimi bol hlavnou hviezdou prvých hudobných festivalov Monterrey a Woodstock. Úžasný gitarista zomrel na predávkovanie drogami. Príčina jeho smrti je dodnes zastretá závojom pochybností. Jedno je isté, rockenrolový svet vtedy prišiel o gitarového génia.

Jimi Hendrix: Udusený zvratkami

Jimiho Hendrixa (1942 – 1971) považujú za najlepšieho hráča na elektrickú gitaru v dejinách rockovej hudby a jedného z najvplyvnejších hudobníkov svojej doby. S elektrickou gitarou experimentoval, ako prvý začal využívať techniku spätnej väzby a spopularizoval wah-wah pedál.

Fotografia Jimiho Hendrixa z policajnej kartotéky.12 fotografií v galériiFotografia Jimiho Hendrixa z policajnej kartotéky.Autor fotografie: WikipediaJimi ako takmer všetci hudobníci v šesťdesiatych rokoch okrem alkoholu užíval aj drogy, najskôr trávu, neskôr LSD a na turné si pomáhal amfetamínmi. Priatelia poznali jeho agresívne nálady, keď to prehnal s alkoholom. Niekoľko svojich priateliek pod jeho vplyvom surovo zbil.

Smrť si prišla po Jimiho 18. septembra 1970 v Londýne. Predchádzajúci večer sa zabával na párty, kde ho vyzdvihla jeho priateľka Monika Dannemannová a odviezla do svojho bytu v Notting Hille. Podľa dostupných správ zrejme zomrel niekoľko hodín po polnoci.

Monika najprv vypovedala, že Jimi si zrejme vzal deväť z jej tabletiek na spanie, čo zbadala až neskôr. Pritom normálna dávka bola pol tejto tabletky, čo Jimi nevedel. Lekári potvrdili, že sa udusil vlastnými zvratkami, hlavne červeným vínom, ktoré úplne zalialo jeho dýchacie cesty. Kým Monika tvrdila, že ked ho o pol dvanástej predpoludním nakladali do sanitky, ešte žil, hoci v bezvedomí, záchranári a policajti mali inú verziu. V byte okrem Hendrixa nikto nebol a keď ho odvážali, bol už istý čas mŕtvy. Aj v tomto prípade sa objavili klebety, napríklad že Hendrixa zavraždil jeho manažér, lebo ho chcel Jimi vyhodiť...

V roku 1992 zverejnil svoje spomienky aj lekár John Bannister, ktorý slúžil na pohotovosti, kam priviezli Jimiho Hendrixa. „Keď ho priviezli, bol zjavne mŕtvy, nemal pulz, nebolo počuť ozvy srdca a pokus o jeho oživenie bol naozaj iba formalitou, pretože bolo zjavné, že sa udusil červeným vínom a ďalším obsahom žalúdka.“ Lekár poznamenal, že musel byť už niekoľko hodín mŕtvy, čo odhadol podľa stavu sliznice v jeho ústach.

 

2 Jim Morrison - zomrel vo veku 27 rokov

Už tretí hudobník, ktorý zomrel vo veku 27 rokov. Jim Morrison bol americký líder skupiny The Doors. Po prudkom vzostupe kapely sa spevák začal stretávať s drogovou závislosťou, ku ktorej sa neskôr pridala aj alkoholová. Bohémsky štýl života nakoniec vyvrcholil v Paríži Jimovou smrťou. Doteraz nebola riadne vykonaná pitva, preto je presná príčina smrti stále neznáma.

Jim Morrison: Nepitvali ho

Charizmatický líder kapely The Doors Jim Morrison (1943 – 1971), ktorú v roku 1965 založil s Rayom Manzarekom, tiež hľadal inšpiráciu v alkohole, v psychedelických drogách ako LSD, či meskalín. Ako frontman The Doors mal na rováši viacero škandálov spojených s alkoholom, drogami, užíval si postavenie hviezdy dokonale a bol najdivokejším členom kapely. Pre výstrelky sa tiež stával nespoľahlivým a trpelo jeho zdravie. Zo štíhleho sexidolu sa stával zarastený tučný nepríťažlivý chlap.V marci 1971 Jim Morrison odletel do Paríža, prenajal si  tam byt a užíval si atmosféru tohto mesta básnikov. Jeho fyzický vzhľad sa zlepšil, mierne schudol a oholil si bradu. V Paríži sa venoval hlavne nahrávaniu poézie, ktorej sa venoval na úkor tvorby s kapelou čoraz častejšie.

Jim zomrel 3. júla 1971, podľa oficiálnej správy ho vo vani našla mŕtveho jeho priateľka Pamela Coursonová. V oficiálnej správe bolo ako príčina smrti uvedené zlyhanie srdca. Podľa francúzskych zákonov, keďže obhliadajúci lekár nenašiel známky cudzieho zavinenia, jeho telo nepitvali. Aj preto vzniklo toľko klebiet okolo jeho smrti, k dispozícii boli rôzne verzie a mnohí boli presvedčení, že ju iba nafingoval, aby unikol zo škatuľky rockovej hviezdy. Tá ho totiž zväzovala a niekoľkokrát sa vyjadril, že riešením by bola falošná smrť.

Jeho priateľka Pamela neskôr v Spojených štátoch tvrdila, že umrel na predávkovanie heroínom, ktorý si splietol s kokaínom. Neskôr sa objavili verzie, že to naozaj bolo tak a Pamela ho nechala vykrvácať namiesto toho, aby zavolala lekársku pomoc. Aj ona sama niekoľkokrát vyhlásila, že môže za Jimovu smrť...

Dvadsať rokov po smrti Jašteričieho kráľa, ako Jima prezývali, sa objavilo iné svedectvo. Podľa neho si Jim dal heroín po prepitej noci, dusil ho kašeľ a tak sa šiel uvoľniť do kúpeľa, kde začal zvracať krv. Pamele sa zdalo, že je mu lepšie, tak šla spať a keď sa zobudila, už nereagoval, tak volala sanitku. Ako to však presne bolo, sa nedalo potvrdiť, pretože sama sa už o tri roky po Jimovi predávkovala heroínom, a, ako keby už naozaj osudovo, mala iba dvadsaťsedem rokov.

Poslednou z verzií o Morrisonovej smrti bolo tá, podľa ktorej sa predávkoval v známom parížskom klube a odtiaľ ho previezli späť do bytu. A mnohí aj dnes veria, že na parížskom cintoríne Père-Lachaise neleží Jim, ale niekto iný. A on má niekde v ústraní pokojný život a píše básne.

 

 

3. Kurt Cobain - zomrel vo veku 27 rokov

Frontman kapely Nirvana patrí tiež medzi hudobníkov, ktorí zomreli v 27 rokoch. Rovnako ako Jimy Hendrix bol slávnym gitaristom, ktorý svojou tvorbou významne ovplyvnil dejiny hudby. S manželkou Courtney Love boli obaja závislí od heroínu. 8. apríla ho našiel mŕtveho jeho elektrikár. Kurt si prestrelil hlavu a zároveň v jeho tele našli smrteľnú dávku heroínu. V liste na rozlúčku zanechal citát: "Je lepšie zhorieť, než vyhasnúť."

Kurt Cobain: Guľka do hlavy

Frontman grungeovej kapely Nirvana Kurt Cobain (1967 – 1994) prišiel síce na svet v roku, keď už jeho predchodcovia z Klubu 27 boli dávno rockovými pojmami, ale stihol ich dobehnúť. Či už spôsobom života na hrane, užívaním drog alebo smrťou.

Prelomom v kariére kapely bol druhý album Nevermind (1991) a hit Smell Like Teen Spirit. Aj napriek úspechu Kurta prenasledovali osobné strachy a démoni. Jeho choroba žalúdka, depresie a návyk na heroín urobili svoje, rovnako ako turbulentný vzťah s Courtney Love. Pravidelne sa vídali od roku 1991 a spolu zdieľali závislosť na heroíne.S drogami, konkrétne trávou, začal už ako trinásťročný, v dospelosti k tomu pridal LSD a potom hociakú drogu, ku ktorej sa dostal. Kvantá alkoholu boli samozrejmosťou. Jeho sesternica Beverly tvrdila, že v detstve trpel hyperaktivitou a ako dospelý manickou depresiou. Ani jeho rodinná anamnéza nebola celkom čistá, keďže dvaja z jeho strýkov sa zastrelili.

Kurtovi k pozitívnejšiemu pohľadu na svet nepomohlo ani to, že sa s Courtney vzali a narodila sa im dcéra Frances. Boli totiž pod drobnohľadom médií a keďže boli obaja závislí, ich rodinný život stále nebol idylkou. Frances im dokonca súd odobral zo starostlivosti a chvíľu trvalo, kým ju dostali naspäť. V júli 1993 sa Kurtovi podarilo predávkovať a Courtney, namiesto toho, aby mu zavolala odbornú pomoc, mu sama pichla liek, aby ho prebrala z bezvedomia.

Na turné v marci 1994 diagnostikovali Kurtovi v Mníchove bronchitídu a laryngitídu. Odletel do Ríma, kde sa k nemu pripojila Courtney, ktorá ho 4. marca našla predávkovaného rohypnolom a šampanským. Už po piatich dňoch v nemocnici ho prepustili a odletel do Seattlu. Courtney neskôr vyhlasovala, že to bol jeho prvý pokus o samovraždu. O pár dní telefonovala na políciu, že Cobain chce spáchať samovraždu a zavrel sa v izbe so zbraňou. Polícia mu skonfiškovala zbraň i pilulky, ale Kurt tvrdil, že sa iba pokúšal schovať pred Courtney a nemienil si ublížiť. Po všetkých týchto problémoch ho nakoniec priatelia spolu s Courtney nahovorili na detoxikačnú liečbu.

Cobain odišiel do odvykacieho centra v Los Angeles 30. marca, jeho personál však neinformovali o jeho depresiách a predchádzajúcich pokusoch o samovraždu. Keď tam za ním prišli priatelia, nezbadali, že by mal nejaké negatívne alebo samovražedné nálady. Celý deň sa hral s dcérou Frances, a vtedy sa videli naposledy. Nasledujúcu noc ušiel z liečebne a odletel do Seattlu. Začiatkom apríla ho tam videli na rôznych miestach, ale jeho priatelia ani rodina netušili, kde presne sa nachádza. Tretieho apríla si Courtney najala súkromného detektíva Toma Granta, ale Cobainovo telo o päť dní neskôr objavil elektrikár, ktorý prišiel do jeho domu v Lake Washington nainštalovať bezpečnostné zariadenie. Najprv si myslel, že len spí, až potom zaregistroval zbraň a priestrel. Našiel sa aj list na rozlúčku, ktorý Kurt adresoval svojmu imaginárnemu priateľovi z detstva. Okrem iného v ňom priznal, že ho už mnoho rokov netešilo písať, ani skladať a počúvať hudbu. V jeho tele našli aj obrovskú dávku heroínu a stopy vália. Jeho telo tam ležalo niekoľko dní a podľa obhliadača zomrel pravdepodobne už 5. apríla.

Rodina sa s Kurtom rozlúčila 31. mája a jeho popol za spevu budhistického mnícha rozprášila jeho dcéra do rieky v rekreačnej oblasti McLane Creek. Samozrejme, aj táto smrť, ostane navždy neobjasnená, keďže Kurt, rovnako ako jeho štyria predchodcovia z Klubu 27, umieral sám.

 

4.Janis Joplin - zomrela vo veku 27 rokov

Americká rocková speváčka uzatvára päticu hudobných legiend, ktoré zomreli v osudovom veku 27 rokov. Janis sa stala hudobným symbolom éry hippies a hviezdou hudobného festivalu Woodstock. Nanešťastie sa riadila životným štýlom "sex, drogy a rockenrol", a to sa jej stalo osudným. 4. októbra bola jej mŕtvola nájdená v hotelovej izbe. Príčinou bolo predávkovanie drogami. Krátka kariéra navždy zapísala túto speváčku do histórie hudby ako jednu z najvýznamnejších predstaviteliek rockenrolu.

Janis Joplin: Pričistý heroín

Len pár týždňov po Jimim sa do hudobného neba odobrala ďalšia rocková ikona tých čias, Janis Joplin. V nedeľu 4. októbra mala nahrávať skladbu Buried Alive in the Blues, ale do štúdia neprišla. Našli ju polooblečenú v hotelovej izbe, bola už niekoľko hodín mŕtva. Pitva potvrdila, že v jej krvi bol alkohol a množstvo heroínu, ktorý bol štvor- až desaťnásobne čistejší ako bežný heroín.Jej rodičia i sestra nikdy neverili, že by šlo o samovraždu, Janis bola podľa nich šťastná, spokojná s nahrávkami, ktoré urobila s novou kapelou. Kúpila si dom, ktorý postupne rekonštruovala a nemala samovražedné tendencie. Zomrela teda na predávkovanie nešťastnou náhodou. Kým jej kamarát a predchodca v smrti Jimi Hendrix má hrob, ktorý fanúšikovia hojne navštevujú, Janis podľa jej vlastného želania spopolnili a jej popol rozprášili nad Tichým oceánom. Jej fanúšikom ostala teda na uctievanie iba hudba.

 

 

Brian Jones-zomrel vo veku 27 rokov- Smrť v bazéne

Briana Jonesa pre drogy vyhodili z kapely Rolling Stones.Briana Jonesa pre drogy vyhodili z kapely Rolling Stones.Autor fotografie: intPrvým zo smutného klubu bol Brian Jones (1942 – 1969), multiinštrumentalista a zakladajúci člen kapely Rolling Stones. Spôsob, ktorým Brian Jones žil, akoby predznamenával jeho koniec. Pôvodne bol lídrom kapely, ale držal sa od nej bokom, mal isté výsadné postavenie, býval v iných hoteloch, cestoval sám a dostával extra honoráre. Kombinácia tohto všetkého zapríčinila jeho odcudzenie kapele a keď k tomu prirátame alkohol a drogy ako LSD, tráva a rôzne tabletky, menila sa aj jeho osobnosť. Navyše, tento životný štýl si vybral daň aj na jeho zdravotnom stave a často skončil v nemocnici.

Dvakrát sa pre drogy dostal pred súd a to mu skomplikovalo aj pracovný život s kapelou. Jones bol nespoľahlivý, nechodil na nahrávania, a ak už prišiel, jeho výkon bol mizerný. Keď chcela kapela v roku 1969 vyraziť na turné do Spojených štátov, Jones pre drogy nedostal víza. Kapela sa teda rozhodla, že angažuje iného gitaristu. Jagger, Richards a Watts Briana navštívili a oznámili mu, že Rolling Stones budú pokračovať bez neho. Nahradili ho Mickom Taylorom.

Deviateho júna 1969 Jones vydal vyhlásenie, že s Rolling Stones končí. Žil vtedy na farme vo východnom Sussexe, kde plánoval založenie novej kapely. Tam si poňho prišla smrť.

Okolo polnoci z 2. na 3. júla 1969 našli Briana Jonesa nehybne ležať na dne bazéna. Jeho švédska priateľka Anna Wohlinová bola presvedčená, že keď ho vytiahli, ešte žil, ale kým prišli lekári, bolo neskoro. Obhliadač skonštatoval, že smrť bola nešťastná náhoda. Zároveň potvrdil, že jeho pečeň a srdce boli následkom užívania alkoholu a drog poriadne zväčšené.

Až o tridsať rokov neskôr začala jeho vtedajšia priateľka Anna tvrdiť, že Briana zavraždil stavebný robotník, ktorý pre nich renovoval dom. Stavbár Frank Thorogood sa vraj na smrteľnej posteli priznal, že to naozaj spravil, ale údajný svedok tohto priznania to neskôr poprel.

Jimi Hendrix venoval mŕtvemu hudobníkovi pieseň v televíznom programe a Jim Morrison mu napísal báseň. To ešte netušili, že smrť ich má na zozname a že ich koniec sa tiež blíži.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tommy Bolin – ex gitarista skupiny Deep Purple- zomrel ako 25 ročný

Poslední koncert excelentního kytaristu se konal 3. prosince 1976 v Jai Alai Fronton v Miami. Zde předskakoval Jeffu Beckovi. Po vystoupení pak krátce zapózoval fotografům v backstagei a odjel se svou dívkou do hotelu v Miami Beach.

Na hotelu pak rozjel jinou show. Ta obsahovala kombinaci heroinu, alkoholu a prášků, následkem čehož pak upadl do komatu. Jeho dívka dostala strach, že to vše bude vyšetřovat policie. Proto raději nezavolala pohotovost. V ráno 4. prosince ale viděla, že jeho stav je hodně vážný, a proto již záchranku zavolala. Bylo už ale pozdě. Lékař už mohl jen konstatovat smrt. Tommymu Bolinovi bylo 25 let. O 6 dní později byl pohřben v rodném Sioux City.

 

 

Robert Johnson - zomrel vo veku 27 rokov

Niektorí hudobní experti považujú za skutočného “zakladateľa” Klubu 27 legendárneho bluesmanaRoberta Johnsona, ktorý podľa tradovaných historiek získal svoj talent vďaka zmluve s diablom. S jeho spevom v kombinácii s hrou na gitare a jeho skladateľským darom sa stal vzorom pre celé generácie muzikantov. Eric Clapton ho označil za najdôležitejšieho bluesmana, aký kedy žil. Johnson zomrel ako 27-ročný v roku 1938. O jeho smrti existuje niekoľko príbehov. Jeden hovorí, že mu otrávila whisky strychnínom buď jeho žiarlivá priateľka alebo žiarlivý manžel jeho milenky. Johnson však podľa všetkého podľahol zápalu pľúc. Rozpráva sa aj o úmrtí na následky syfilisu. 

 

Gary Thain - zomrel vo veku 27 rokov

Vynikajúci basgitarista, známy ako člen legendárnej hard rockovej kapely Uriah Heep (kde pôsobil len 3 roky, zato tam odohral neuveriteľných 140 koncertov), a narodil v Christchurch, Nový Zéland 15. mája 1948 a zomrel pre zdravotné problémy na následky užívania narkotík dňa 08.12.1975, v jeho byte v Norwood Green v mladom veku 27 rokov.

 

Keith Moon - zomrel ako 32 ročný

Bubeník kapely The Who Keith Moon roky bojoval so závislosťou od alkoholu. Jeho lekár mu predpísal lieky, ktoré potláčajú abstinenčné príznaky, no v kombinácii s alkoholom sa stanú smrtiacou drogou. Začiatkom septembra 1978 večeral 32-ročný hudobník so svojou priateľkou a s Paulom McCartneym so ženou Lindou. Namiesto troch predpísaných piluliek denne v ten večer užil 32 a v spánku zomrel. Zabilo ho už prvých šesť tabletiek, ostatných 26 ešte ani nezačalo pracovať.


 

Sid Vicous - zomrel vo veku 21 rokov

Ako 21-ročný umrel po užití priveľkej dávky drog 2. februára 1979 basgitarista Sex Pistols Sid Vicious. Objavili sa aj informácie, že si vzal priveľa heroínu úmyselne. V čase smrti bol hudobník obvinený z vraždy jeho priateľky Nancy Spungen, súdneho procesu sa však nedožil. V roku 2006 ho posmrtne uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

 

 

Bon Scott - zomrel vo veku 33 rokov

Keď v utorok 19. februára 1980 podvečer odchádzal pôvodný spevák austrálskej rockovej skupiny AC/DC z domu manažéra Iana Jeffreyho netušil, že sú to jeho posledné hodiny života. Nasledovala celonočná pitka v londýnskom klube Music Machine. Keď okolo tretej nadránom zatvárali, Bona naložil do auta jeho starý kamarát Alisdair Kinnear, že ho odvezie domov.

Po príchode ho však nevedel zobudiť, tak sa rozhodol, že ho vezme k sebe na Dulwich. Ani tu sa mu to však nepodarilo. Nechal ho teda prespať v aute. Keď sa neskoro poobede zobudil, šiel sa pozrieť, čo je s Bonom. Našiel ho v aute, ale nebol pri zmysloch. Ani okamžitý odvoz do Kráľovskej fakultnej nemocnice  nepomohol, po príchode na kliniku bol už Bon Scott mŕtvy. Verdikt z pitvy znel neuveriteľne - otrava alkoholom s následným zadusením sa vlastnými zvratkami. Telo Bona Scotta bolo prevezené do Austrálie a spopolnené. Pochovaný je na Fremantleskom cintoríne. V lete tohto roku by bol mal 59 rokov.

 

 

 

Zdroj: čítajte viacej

casprezeny.azet.sk/clanok/103318/zomreli-mladi-smutne-osudy-hviezd-ktore-umreli-predcasne.html

zivot.azet.sk/clanok/8194/rockove-idoly-smrt-ich-kosila-mladych

www.webnoviny.sk/kultura/clanok/386938-zili-prirychlo-a-zomreli-mladi/

www.musicscaper.sk/?clanok=663