Rakovina zabíja hudobníkov

Medzinárodná únia proti rakovine (UICC) vyhlásila 4. február za Svetový deň proti rakovine a každoročne si ho pripomíname už od roku 2002. Prostredníctvom rôznych projektov a iniciatív sa zdôrazňuje prevencia rakovinových ochorení a zdravý životný štýl už od detstva.
Rakovina si nevyberá, kto bude jej obeťou. Tejto zhubnej chorobe podľahli aj mnohí známi rockoví hudobníci, ktorí sa však aj napriek predčasnému odchodu zapísali do hudobných dejín. Pripomeňme si v krátkosti zopár z nich práve v tento deň.
 

Joe Cocker (1944-2014)

bol anglický rockový a bluesový spevák, ktorého popularita sa začala v 60. rokoch a stal sa známym vďaka svojmu chrapľavému hlasu a kŕčovitými pohybmi na svojich vystúpeniach. Ako mnohým jeho hudobným rovesníkom, ani Cockerovi sa nepodarilo vyhnúť démonom menom drogy a alkohol. Pre držbu marihuany ho napríklad zatkli v Austrálii, neskôr dokonca začal užívať heroín a jeho vystúpenia boli čoraz problematickejšie. Hoci s tvrdými drogami prestal, alkoholu sa nedokázal zbaviť oveľa dlhšie. Joe skonal vo veku 70 rokov a príčinou jeho smrti bola rakovina pľúc. 

Chuck Schuldiner (1967-2001) bol zakladateľ, spevák, gitarista a hlavný autor textov americkej death metalovej kapely Death, ktorá vznikla v 1983 pod názvom Mantas. Často sa o ňom hovorí ako o duchovnom otcovi death metalu. Jeho kapela Death bola prvou, ktorá experimentovala s rôznymi štýlmi a do death metalu vniesla prvky džezu i klasickej hudby. V roku 1999 mu diagnostikovali rakovinu mozgu a začal podstupovať chemo a rádioterapie. Chuck však svoj nerovný boj s rakovinou prehral a 13. decembra zomrel. Mal 34 rokov.

Syd Barrett (1946-2006)

známy ako Syd, bol jedným zo zakladajúcich členov skupiny Pink Floyd. Vďaka jeho akustickým sólovým albumom je mnohými označovaný ako prvý hudobník žánru psych folk. Napriek tomu, že sa od polovice sedemdesiatych rokov verejne neobjavoval, záujem o jeho osobu utíchal len veľmi pomaly. Syd trpel psychickými problémami, trápili ho aj žalúdočné vredy a diabetes druhého typu. Zomrel 7. júla 2006 vo veku 60 rokov vo svojom dome v Cambridge. Podľahol rakovine pankreasu.

Frank Zappa (1940-1993)

bol americký gitarista, spevák a skladateľ. Vždy pracoval vo veľmi vysokom tempe a ovládal množstvo hudobných nástrojov, ktoré neskôr aj vyučoval. Zappa bol veľmi produktívny a plodný umelec, získal rozsiahle kritiky. Mnohé z jeho albumov sú považované za nevyhnutné v histórii rocku a jazzu, a je považovaný za jedného z najoriginálnejších gitaristov a skladateľov svojej doby. Počas svojho života vydal okolo 60 albumov, mnohé z nich boli dokonca dvojalbumy. Frank Zappa zomrel 4. decembra 1993 na rakovinu prostaty a je pochovaný v neoznačenom hrobe vo Westwoode v kalifornskom Los Angeles.

Ronnie James Dio (1942-2010)

bol americký spevák, ktorý pôsobil v kapelách Rainbow, Black Sabbath, Heaven & Hell a Dio. Ronnie bol na hudobnej scéne považovaný za jedného z najvýkonnejších vokalistov. Okrem spevu ovládal aj hru na basgitare, klávesách či trúbke. Do histórie heavy metalu sa zapísal aj vďaka popularizácii znamenia „diablove rohy“ (vztýčený malíček a ukazovák), ktorý začal na koncertoch používať od svojho príchodu do Black Sabbath. Ronnie James Dio skonal na následky rakoviny žalúdka vo veku 67 rokov.

Richard Kybic (1949-2003) bol český rockový gitarista, spevák a skladateľ. Známy je predovšetkým svojím účinkovaním v skupinách Bumerang a Turbo. S textárom Ladislavom Vostárkom písali hymnické melodické piesne porovnateľné s hitmi švédskej kapely Europe. Do diskografie kapely patria albumy Turbo, To bude jízda, pánové alebo Hráč. V osemdesiatych rokoch sa Turbo dostalo na druhú a tretiu priečku v ankete Zlatý Slávik. Kybic zápasil dlhé mesiace s rakovinou, podstúpil operáciu mozgového nádoru, chemoterapiu i ožarovanie. Svojej chorobe však nakoniec v máji 2003 podľahol.   

Joey Ramone (1951-2001) bol spevák legendárnej punkrockovej skupiny Ramones. Skupinu založil v roku 1974 s tromi priateľmi, ktorí sa vzdali svojich občianskych mien a prijali jednotné priezvisko Ramone. Svojou rýchlou a agresívnou hudbou protestovali Ramones proti hudobným trendom 70. rokov. Poznávacími znameniami kapely boli čierne kožené bundy, dlhé ofiny padajúce na slnečné okuliare a pokrik: Gabba Gabba Hey! Joey Ramone zomrel vo veku 49 rokov na rakovinu lymfatických uzlín.

Jeff Healy (1966-2008 ) bol slepý rocker kanadského pôvodu, ktorý jedinečne ovládal hru na svoju gitaru. Rocker počas svojej kariéry hral s bluesovými legendami ako B. B. King alebo Stevie Ray Vaughn a nahrával s hviezdami ako George Harrison, Mark Knopfler či zosnulý Jimmy Rogers. V čase svojej smrti mal práve vydať svoj prvý rockovo-bluesový album Mess of Blues. Štyridsaťjedenročný hudobník zomrel v nemocnici v Toronte na zriedkavý druh rakoviny sietnice oka, retinoblastóm.

 

Ray Manzarek (1939-2013) založil kapelu The Doors v roku 1965 po tom, ako vo Venice v Los Angeles stretol Jima Morrisona. Po čase sa k nim pridali gitarista Robby Krieger a bubeník John Densmore. Počas svojej kariéry vyprodukovali niekoľko legendárnych albumov ako The Doors, Strange Days alebo L. A. Woman. Po Morrisonovej smrti v roku 1971 Manzarek začal tvoriť sólovo, bol aj členom skupiny Nite City. Hudobník zomrel 20. mája 2013 vo veku 74 rokov na rakovinu žlčových ciest.

Richard Bell (1946-2007) bol kanadský klávesista a hudobný skladateľ, ktorý hrával so speváčkou Janis Joplin ako člen jej kapely Full Tilt Boogie Band. Objavil sa i na albume Pearl, ktorý speváčke vydali po smrti. Bellova kariéra trvala vyše 40 rokov a počas nej hrával s najlegendárnejšími rockovými hudobníkmi. Zomrel na rakovinu v torontskej nemocnici vo veku 61 rokov po dlhoročnom boji s mnohopočetným myelómom.

George Harrison (1943-2001) – gitarista, spevák a člen legendárnej skupiny The Beatles. Z tieňa Lennona a McCartneyho vystúpil "tichý Beatle", ako bol Harrison kvôli svojmu skromnému a nenápadnému prejavu prezývaný, po rozpade Beatles v roku 1970. Ešte v tom istom roku preukázal svoje tvorivé schopnosti sólovým trojalbumom All Things Must Pass, ktorý mal okamžitý úspech. Kedysi vášnivý fajčiar sa v roku 1997 liečil prvýkrát na nádorové ochorenia. Lekári mu odstránili zhubný nádor hrtana, potom prežil útok duševne chorého maniaka a na jar 2001 Harrisonovi lekári vybrali nádor na pľúcach a podstúpil liečbu mozgového nádoru. V novembri 2001 zomrel v 58-mich rokoch na rakovinu pľúc.

Eric Carr (1950-1991)

bol americký hudobník, v rokoch 1980 až 1991 bubeník hardrockovej skupiny KISS. Fanúšikmi je Eric Carr často hodnotený ako jeden z najlepších bubeníkov v histórii skupiny, pre jeho intenzívny a presný štýl hry, odlišný od jemnejšej, džezom ovplyvnenej Crissovej techniky. Počas koncertného turné k albumu Hot in the Shade začal mať Eric Carr zdravotné problémy. Bolo mu diagnostikované zriedkavé ochorenie, ktorým bol nádor na srdci. Podstúpil operáciu, ale ani napriek radikálnej liečbe sa Carrov zdravotný stav nezlepšoval a 24. novembra 1991 Eric zomrel vo veku 41 rokov, v ten istý deň ako líder skupiny Queen, Freddie Mercury.

Bob Marley (1945-1981)

 bol jamajský spevák, skladateľ a hudobník známy svojimi reggae nahrávkami. Bol rytmickým gitaristom a frontmanom ska, rocksteady a reggae skupín The Wailers a Bob Marley & The Wailers. Marley sa stal najznámejším a najpredávanejším reggae hudobníkom so 75 miliónmi predanými albumami po celom svete. Takisto dopomohol k rozšíreniu jamajskej hudby a rastafariánstva do celého sveta. Pri vyšetrení zlomeniny palca mu objavili akrolentiginózny melanóm. Marley odmietol amputáciu, pretože rastafariáni veria, že telo musí byť "celok". Rakovina zasiahla Marleyho mozog, pľúca, pečeň a žalúdok. Zomrel 11. mája 1981 vo veku 36 rokov. Jeho posledné slová pre jeho syna Ziggyho boli : "Za peniaze život nekúpiš."